ورود شمش فولاد به بازار و انتظار تثبیت قیمت
ورود شمش فولاد به بازار و انتظار تثبیت قیمت

به گزارش سامانه آهن، درحالی‌که افزایش قیمت فولاد و محصولات آهنی از هفته گذشته شروع شده و کماکان در این هفته نیز ادامه دارد، ورود شمش فولاد از کارخانه‌های فولاد خوزستان و کاوه جنوب باعث ارزان‌تر شدن این محصول شده و انتظار می‌رود که قیمت میلگرد و سایر محصولات آهنی تثبیت شود.

در بازار امروز در حالی میلگرد با قیمت 2 هزار تومان در بازار جا افتاده و بسیاری از معاملات بر مبنای این قیمت انجام می‌گرفت، شمش فولاد کاوه جنوب کیش با قیمتی ارزان‌تر به بازار بورس وارد شده و با عرضه 2500 تنی خود امید را به بازار بازگردانده است. لازم به ذکر است که فولاد کاوه جنوب با قیمت پایه 1560 تومان عرضه شد که میزان عرضه این محصول را به 12 هزار تن رساند.

افزایش قیمت شمش فولاد در بازار کشور به حدی بوده است که هم‌سطح با قیمت‌های صادراتی و حتی بیشتر از آن شده است. همین موضوع باعث شده است که برخی از شرکت‌های تولیدکننده شمش فولادی از عرضه محصولات خود به بازار خودداری کرده و از این فرصت برای افزایش سود خود استفاده کنند.

تحلیل گران بازار این افزایش قیمت را بیشتر روانی دانسته و احتمال می‌دهند که به‌زودی با تزریق شمش به بازار، قیمت‌ها سقوط کرده و رنگ واقعی به خود بگیرد. برخی دیگر نیز معتقدند که بیشتر این افزایش قیمت ناشی از خودخواهی فولادسازان کشور بوده و قصد دارند بازار ضعیف خود را با این افزایش قیمت پوشش دهند.

باوجوداینکه انتظار می‌رود قیمت فولاد و تیرآهن به تثبیت رسیده و روند عادی خود را دنبال کند، امروز تیرآهن‌های تولیدی اصفهان افزایش قیمت جهشی داشته و به ازای هر شاخه افزایش قیمتی بین 15 تا 35 هزار تومان را تجربه کرده‌اند. از دیگر محصولاتی که تحت این تنش روانی افزایش قیمت داشته‌اند می‌توان به ناودانی و نبشی اشاره کرد که هرکدام بین 40 تا 65 تومان افزایش قیمت را داشته‌اند.

از طرف دیگر سیاست‌های انقباضی کشور چین در صادرات فولاد، تحریم کشور قطر توسط اعراب و صادرات شمش ایرانی به این کشور و همچنین افزایش قیمت فلزات پایه در بورس‌های جهانی نیز می‌توانند از عوامل تخلیه بازار از شمش آهنی باشند.

با توجه به عکس‌العمل بازار و افزایش قیمت‌ها و همچنین روند کاملاً معکوس بازارهای مرتبط با آهن مانند مسکن و خودروسازی انتظار می‌رود که شرکت‌هایی مانند ذوب‌آهن اصفهان و فولاد خوزستان شمش بیشتری به بازار تزریق کنند و همین موضوع باعث تثبیت قیمت فولاد در بلندمدت شود.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021