استنلس استیل و مزایای آن
استنلس استیل و مزایای آن

استنلس استیل یا فولاد زنگ نزن یکی از محصولات آهنی پرکاربرد در صنعت است که استفاده از آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این محصول قابلیت‌های متنوعی دارد که برخی از این قابلیت‌ها (مانند مقاومت در برابر خوردگی) استفاده از آن را الزامی کرده است؛ به‌طوری‌که عدم استفاده از آن می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد.
میلگردها و ورق‌های استنلس استیل معمولاً در محیط‌های شدیداً خورنده به کار می‌روند و نیازی به رنگ‌آمیزی ندارند. با وجود اینکه هزینه استفاده از محصولات استنلس استیل بالاست، اما در موارد بحرانی استفاده از آن حیاتی به نظر می‌رسد.
مزایای استنلس استیل
اگرچه هزینه اولیه تولید میلگرد و ورق استنلس استیل نسبت به سایر فولادها بالاست، به دلایل خاصی هزینه نگهداری و محافظت بسیار پایینی دارد و می‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال روش ساخت این محصول همانند روش تولید کربن استیل است و تفاوت چندانی ندارد.
استنلس استیل نیاز به رنگ‌آمیزی ندارد و هزینه پوشش دهی خاصی ندارد؛ بنابراین، استفاده از آن در هوای آزاد یا شرایط محیطی مختلف ممانعتی ندارد. میلگرد استنلس استیل حساسیت خاصی نسبت به ضعیف بودن بتن ندارد، به‌راحتی نصب می‌شود و نیازی به نگهداری با مراقبت مداوم ندارد. برای ورق و میلگرد استنلس استیل محدودیت طول عمر در نظر گرفته نشده است و با گذر زمان کیفیت خود را از دست نمی‌دهد.
به هنگام استفاده محصولات استنلس استیل در ساختمان می‌توان لایه بتنی نازک‌تری به کار برد. این محصول مقاومت بالایی در برابر آتش دارد و به هنگام تخریب ساختمان می‌توان آن را به‌طور 100 درصدی بازیابی کرد. لازم به ذکر است استفاده از این میلگرد و ورق در کاربردهای عادی توصیه نمی‌شود و قبل از استفاده باید توجیه اقتصادی داشته باشد.
چرا استفاده از استنلس استیل در بتن توصیه می‌شود؟
1. زیرا استنلس استیل مقاومت در برابر خوردگی ناشی از یون کلرید دارد (این مورد در سازه‌های دریایی بسیار مهم است)؛
2. زیرا استنلس استیل برای ادامه حیات خود نیازی به قلیایی بودن محیط بتن ندارد؛
3. زیرا در مورد میلگرد استنلس می‌توان ضخامت بتن پوششی را کاهش داد؛
4. زیرا می‌توان سیلان‌های بتنی را حذف کرد؛
5. زیرا در مورد میلگرد استنلس استیل می‌توان ساختار بتن را ساده‌تر انتخاب کرد، و نیازی به روش‌های محافظت از میلگرد ندارد؛
6. طول عمر ورق و میلگرد استنلس استیل بسیار بالاست؛
7. مخازن ساخته شده با ورق استنلس استیل به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارد؛
8. در نهایت امکان بازیافت کامل محصولات استنلس استیل وجود دارد.
 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021