تفاوت بین استنلس استیل و فولاد معمولی
تفاوت بین استنلس استیل و فولاد معمولی

فولاد یکی از موارد پرکاربرد در جهان است که سالانه 1.3 میلیارد تن از آن در صنعت تولید می‌شود و از مصنوعات آن مانند ورق و میلگرد در ساخت بسیاری از سازه‌های معماری استفاده می‌شود. انواع مختلفی از فولاد وجود دارد که با توجه به کیفیت و ویژگی‌های ساخت خاص، انتخاب فولاد، و روش‌های ساخت متفاوت می‌باشند.

خصوصیات و ویژگی‌هایی که بیشترین تفاوت را بین انواع فولادها ایجاد می‌کنند عبارت‌اند از: استحکام، انعطاف‌پذیری، سختی، زیبایی‌شناسی و هزینه. بسته به دامنه کاری شما، انتخاب نوع مناسب فولاد برای این کار می‌تواند کیفیت پروژه را به همراه داشته باشد و ازلحاظ هزینه نیز مقرون‌به‌صرفه باشد.

استنلس استیل یا فولاد زنگ نزن

استنلس استیل یکی از آلیاژهای آهن است که حداقل 11.5 درصد وزنی عنصر کروم دارد. استنلس استیل به‌راحتی و همانند فولاد معمولی خورده نمی‌شود و زنگ نمی‌زند، اما لکه پذیر است. اگرچه از این نوع فولاد به‌عنوان مقاوم در برابر خوردگی یاد می‌شود، اما میزان دقیق عناصر آلیاژی آن مشخص نیست و متغیر است؛ این مورد در صنعت هوا و فضا بیش از بقیه صنایع به چشم می‌آید.

کلاس‌ها و گریدهای مختلفی از استنلس استیل وجود دارند که مطابقت محیطی مناسبی دارند. از طرفی پوشش استنلس استیل نیز خاصیتی همانند فولاد زنگ نزن ایجاد می‌کند. طول عمر این محصول آهنی بسیار بالاست و به‌طور کامل قابل بازیافت است. استفاده معمول از استنلس استیل را می‌توان در کارد، چنگال و تسمه مشاهده کرد.

استنلس استیل ازلحاظ محتویات کروم با کربن استیل فرق دارد. گردوغبار در محیط آزاد می‌تواند منجر به خوردگی کربن استیل شود، اما در استنلس استیل تشکیل لایه سطحی اکسید کروم مانع از ایجاد خوردگی و ادامه آن می‌شود. در کربن استیل لایه سطحی اکسید آهن تولید می‌شود.

فولاد معمولی

کربن استیل در اغلب موارد با لفظ فولاد معمولی یا فولاد ساده شناخته می‌شود. در انجمن آهن و فولاد آمریکا، از لفظ کربن استیل برای آلیاژهای آهن استفاده می‌شود که میزان کربن یا سایر عناصر معمولی در آن بیشتر از 2 درصد نباشد. کربن استیل بخش عمده‌ای از تولید فولاد جهان را به خود اختصاص داده است و در طیف وسیعی از صنایع به کار برده می‌شود.

به‌طورکلی، فولاد معمولی یک نوع کربن استیل قوی و مستحکم است که خصوصیات فرو مغناطیسی خوبی نشان می‌دهد؛ به همین دلیل در موتور و لوازم الکتریکی به‌طور وسیعی استفاده می‌شود. کربن موجود در فولاد معمولی باعث می‌شود که جوشکاری آن سخت شود، اما جوشکاری آن نسبت به استنلس استیل راحت‌تر است. مقاومت در برابر خوردگی این نوع فولاد نسبت به استنلس استیل کمتر است و باید از پوشش محافظتی برای آن استفاده شود.

تفاوت بین فولاد معمولی و استنلس استیل

·         استنلس استیل چکش‌خواری کمتری دارد و از فولاد معمولی سخت‌تر است؛

·         استنلس استیل نسبت به فولاد معمولی شکننده‌تر است؛

·         استنلس استیل مقاومت در برابر خوردگی بهتری دارد؛

·         خصوصیات مکانیکی فولاد معمولی را می‌توان با افزایش کربن بهتر کرد؛

·         عناصر آلیاژی (کروم، نیکل، مولیبدن و دیگر عناصر) بیشتری در استنلس استیل وجود دارد.

منبع : pearlitesteel.com

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021