فولاد یا فلز؛ آیا با هم متفاوت هستند؟
فولاد یا فلز؛ آیا با هم متفاوت هستند؟

اصطلاحات فولاد و فلز به طور مداوم در طول روز توسط افراد مختلف تلفظ می‌شوند و در برخی موارد به جای یکدیگر به کار می‌روند؛ اما آیا واقعاً این دو یکسان هستند؟ اگر تابه‌حال فولاد را از نزدیک دیده باشید و آن را لمس کرده باشید، متوجه خواهید شد که یکی از مواد معروف مصرفی برای ساخت‌وساز است که به‌عنوان یک فلز سخت به شمار می‌رود. اما ظاهراً بین این دو واژه یک تشابه گول زننده وجود دارد.

در واقع، استفاده اشتباه از دو واژه فولاد و فلز یک اشتباه رایج جهانی است و در بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال، در بسیاری از پروژه‌های بزرگ از لفظ اسکلت فلزی یا اسکلت آهنی استفاده می‌شود، درحالی‌که اسکلت فولادی بوده و بیشتر قطعات آن فولادی است. محصولاتی مانند میلگرد یا تیرآهن کاملاً فولادی هستند و نباید ازلحاظ تخصصی آنها را فلز یا آهن نامید.

پس تفاوت این دو در چیست؟ برای یافتن جواب باید به تعاریف علمی این دو واژه پرداخت.

فلز

فلز به عناصر شیمیایی گفته می‌شود که ظاهری مات، شکل‌پذیر، چکش‌خوار و فشرده داشته باشد. احتمالاً برخی از این عناصر در دوران دبیرستان یا دانشگاه به شما معرفی شده‌اند. مانند تیتانیوم، مس، نیکل، آهن و غیره. اگرچه در این تقسیم‌بندی واژه آهن و عنصر آن آورده شده است، اما محدوده فلزات بسیار وسیع بوده و فقط شامل آهن یا فولاد نمی‌شود.

فولاد

از طرف دیگر، فولاد آلیاژ آهن با مقادیر مختلف از کربن است. فولاد یک آلیاژ است و از دو یا چند بخش تشکیل شده است و در نتیجه یک عنصر خالص محسوب نمی‌شود. با این وجود فولاد ازلحاظ فنی فلز به شمار نمی‌رود و یک گونه تغییر یافته از آن به شمار می‌رود. با وجود اینکه بخش اصلی فولاد، عنصر آهن است اما چون یک فلز خالص نیست، پس نمی‌توان فولاد را یک فلز علمی نامید.

برای ساخت فولاد، در ابتدا باید قبل از افزودن کربن؛ ناخالصی‌هایی مانند سیلیس، فسفر و گوگرد باید از سنگ آهن حذف شوند. بزرگ‌ترین مزیت فولاد نسبت به آهن این است که آن بسیار قوی‌تر است، به همین دلیل است که آن را در همه چیز از اتومبیل‌ها گرفته، تا پل‌هایی که بر روی آنها رانندگی می‌کنند، استفاده می‌کنند. فولاد همچنین در آسمان خراش‌ها، تفنگ‌ها، کشتی‌ها، قطارها و ابزار جراحی پیدا خواهید کرد.

اگرچه ازلحاظ علمی فولاد یک فلز شیمیایی محسوب نمی‌شود، اما در عرف و بین بازاریان به‌عنوان فلز شناخته شده و امکان تغییر این عنوان در مورد آن وجود ندارد.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021