انواع فولاد با توجه به میزان کربن
انواع فولاد با توجه به میزان کربن

فولاد یکی از آلیاژهای آهن خام محسوب می‌شود که از افزودن کربن به آن به دست می‌آید؛ اما زمانی که محتوای کربن موجود در فولاد بالا رود، اسم این آلیاژ تغییر کرده و به فولاد کربن دار یا کربن استیل تبدیل می‌شود. خاصیت فولاد و کربن استیل تا حدود زیادی تابع غلظت کربن در آن است و هر چه میزان کربن بالاتر رود، سختی آن بالاتر رفته و شکنندگی آن بیشتر می‌شود.

کربن استیل و در کل فولاد آلیاژی حیاتی به شمار می‌رود و بخش مهمی از صنعت را پوشش می‌دهد. تیرآهن، میلگرد، ورق فولادی، لوله از محصولات استراتژیک هستند که از فولاد ساخته می‌شوند. اهمیت میلگرد و تیرآهن در سازه‌های معمولی بسیار بوده و سعی می‌شود بهترین فولاد برای آنها انتخاب شود.

کربن استیل با توجه به میزان کربن به چهار دسته تقسیم می‌شوند که در زیر هرکدام به اختصار توضیح داده خواهند شد.

فولاد معمولی یا فولاد کم کربن

این نوع فولاد حدود 0.05 درصد تا 0.25 درصد کربن با محتوای 0.04 درصد منگنز دارد و تقریباً خصوصیات مکانیکی همانند آهن خام دارد. این نوع فولاد از استحکام کمتری برخوردار بوده و به‌آسانی شکل داده می‌شود؛ در برخی از موارد برای افزایش سختی و استحکام سطحی این نوع فولاد از روش کربوریزه کردن استفاده می‌شود.

فولاد با کربن متوسط

این نوع فولاد از افزایش حدود 0.29 درصد تا 0.54 درصد کربن و 0.60 درصد تا 1.65 درصد منگنز به آهن خام تولید می‌شود. این نوع فولاد مقاومت خوبی در برابر خمش دارد، اما بازهم منعطف است، در ضمن مقاومت در برابر سایش مناسبی دارد. از این نوع فولاد برای قطعات آهنی بزرگ، فورج کردن قطعات و قطعات ماشین استفاده می‌شود.

فولاد با کربن بالا

فولاد با کربن بالا از ترکیب آهن خام با حدود 0.55 درصد تا 0.90 درصد کربن و حدود 0.30 درصد تا 0.90 درصد منگنز تولید می‌کنند. این نوع فولاد بسیار مستحکم بوده و انعطاف‌پذیری کمتری دارد؛ با این وجود هنوز شکننده نیست. این فولاد به‌طور ویژه برای ساخت فنر و سیم‌های مفتول‌های با استحکام بالا ریخته‌گری می‌کنند.

فولاد با کربن بسیار بالا

میزان کربن در این نوع فولاد بسیار بالا بوده و فولاد تولیدی از لحاظ استحکام بسیار باکیفیت است. برای ساخت فولاد با کربن بسیار بالا، حدود 0.96 درصد تا 2.1درصد کربن را به آهن خام اضافه می‌کنند. این نوع فولاد در نیروگاه‌ها و راکتورهای هسته‌ای کاربرد دارد و در پروژه‌های ساختمانی به‌کاربرده نمی‌شود.

انواع فولادها را می‌توان با عملیات حرارتی خاص تغییر داد و کیفیت آنها را تحت شعاع قرار داد. به عنوان مثال می‌توان فولاد را نرم و ذوب کرد و ترکیب آن را تغییر داد. می‌توان عناصر مختلفی به فولادها اضافه کرد و مقاومت، استحکام، انعطاف، مقاومت در برابر سایش و خوردگی آنها را بهبود بخشید. البته کار سرد نیز بر روی فلزات و به خصوص فولاد صورت می‌گیرد که بیشتر شکل ظاهری آن را تغییر می‌دهد؛ به عنوان مثال شمش‌ها را به ورق نورد سرد تبدیل کرد.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021