انواع ورق‌های فلزی
انواع ورق‌های فلزی

امروزه بسیاری از محصولات فلزی به‌صورت ورق تولید می‌شوند و هرکدام از این ورق‌ها با توجه به اهداف خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. ورق‌های فلزی از مواد مختلفی ساخته می‌شوند که هرکدام در بخش مختلفی از صنعت و منازل مسکونی به کار می‌روند. از آلومینیوم گرفته تا فولاد و مس هرکدام مشخصات فیزیکی و ساختاری خاصی دارند که امکان استفاده از آنها در بخش‌های مختلف میسر می‌شود.

در بخش زیر 7 نوع رایج از ورق‌های پرکاربرد فلزی ذکر شده‌اند و برخی از مشخصات آنها آورده شده است.

ورق فولادی نورد سرد (SPCC). عمدتاً برای بخش‌هایی که نیاز به رنگ‌آمیزی ندارند یا از طریق الکتریکی محافظت می‌شوند استفاده می‌شود. این نوع ورق فولادی جلای درخشانی دارد و قیمت بسیار ارزانی دارد. کار کردن با این نوع ورق فولادی آسان است و معمولاً ضخامت آن از 2/3 میلی‌متر بیشتر نمی‌شود.

ورق فولادی نورد گرم (SHCC). این نوع ورق فولادی تحت درجه حرارت‌های بالا و با روش نورد گرم تولید می‌شود. ورق فولادی نورد گرم جلای خاصی ندارد و سطح آن سیاه است. برای محافظت این ورق از روش رنگ‌آمیزی یا حفاظت الکتریکی استفاده می‌شود و قیمت آن ارزان است. ضخامت ورق فولادی نورد گرم بیش از 3 میلی‌متر بوده و کار کردن با آن سخت است؛ به همین دلیل بیشتر برای قطعات مسطح از آن استفاده می‌شود.

ورق فولادی گالوانیزه یا الکتریکی (SECC/SGCC). ورق فولادی SECC به دو نوع N و P طبقه‌بندی می‌شوند و عمدتاً در کارهایی که نیاز به عملیات حرارتی ندارند استفاده می‌شوند. هزینه این نوع ورق‌ها بالاست و کاربرد محدودی دارند. اما ورق فولادی گالوانیزه دارای پوشش روی بوده و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. این نوع ورق فولادی در شرایط خورنده به کار می‌رود. ورق فولادی گالوانیزه هزینه‌بر است، اما از لحاظ اقتصادی در بلندمدت مقرون‌به‌صرفه است.

ورق فلزی مس. این نوع ورق مسی بیشتر برای کارهای الکتریکی و تزئین لوازم منزل استفاده می‌شود. سطح این ورق با کروم یا نیکل پوشش داده می‌شود. هزینه ورق مسی نسبتاً بالاست.

ورق آلومینیومی. ورق آلومینیومی با تشکیل لایه اکسید مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. این نوع ورق در ساخت تجهیزات ساختمانی به کار می‌رود و استحکام مکانیکی بیشتری نسبت به مس دارد.

ورق اکستروژن آلومینیومی. این نوع ورق ساختار پیچیده‌تری نسبت به آلومینیوم دارد و معمولاً برای نمای جانبی استفاده می‌شود. این ورق نسبت به ورق آلومینیومی خالص استحکام بالاتری دارد و می‌توان از آن در تجهیزات الکتریکی استفاده کرد.

ورق فولادی زنگ نزن یا استنلس استیل. این ورق فولادی استحکام مکانیکی بالایی دارد و مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهد. ورق استنلس استیل نیازی به عملیات حرارتی خاصی ندارد و جلای بسیار زیبایی دارد. ساخت این نوع فولاد هزینه‌بر بوده و در پروژه‌های خاص با شرایط بسیار خورنده از آن استفاده می‌شود.

این مواد می‌تواند به ما برای انتخاب مناسب‌ترین مواد موردنیاز برای پروژه‌های مختلف کمک کنند و در صورت انتخاب هرکدام، هزینه باید در نظر گرفته شود.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021