دلایل استفاده از میلگرد استنلس استیل در بتن
دلایل استفاده از میلگرد استنلس استیل در بتن

از دیرباز استفاده از میلگرد یا حتی مفتول و سیم فنری در بتن رایج بوده است و با توجه به شرایط بتن نوع ماده تقویتی انتخاب می‌شد. در بسیاری از سازه‌ها از میلگردهای ساده صاف استفاده می‌کنند، در برخی دیگر میلگرد آجدار، در برخی دیگر سیم‌خاردار و در برخی دیگر از میلگرد استنلس استیل. اما درواقع علت استفاده از میلگرد در بتن چیست؟

میلگرد در بتن

بتن بدون میلگرد استحکام مکانیکی مناسبی دارد، اما استحکام کششی آن چندان مناسب نیست، به همین دلیل بیشتر مهندسان از میلگرد در سازه‌های بتنی خود استفاده می‌کنند. معمولاً زمین به دلیل پدیده‌های گرمایی ساده یا حرکات ناشی از ضربات غیرطبیعی در حال حرکت است، به همین دلیل موجب شکستگی بتن می‌شود.

اما وجود میلگرد از این حرکات سازه بتنی به‌صورت چندتکه جلوگیری می‌کند. نقش میلگرد در سازه بتنی به این صورت است که سازه بتنی به حالت یک حجم یکپارچه شکل می‌گیرد که تمامی قسمت‌های آن به هنگام حرکت، به یک اندازه تکان می‌خورند. از طرفی در تکان‌های بسیار شدید مانند زلزله‌های بزرگ، این میلگردها و متعلقات تقویتی مانع از شکستن و سقوط بتن می‌شود. به همین دلیل هر ساله این سیستم بتن جان هزاران نفر را نجات می‌دهند.

اما اگر میلگرد ساده و مفتول این نقش را به‌خوبی انجام می‌دهد، چرا باید از استنلس استیل استفاده شود؟ چرا باید هزینه گزافی برای میلگردهای استنلس استیل استفاده شود؟ دلیل استفاده از میلگرد استنلس استیل در بتن چیست؟

دلیل استفاده از میلگرد استنلس استیل در بتن

میلگرد استنلس استیل خصوصیات مکانیکی شبیه به میلگردهای آجدار دارد، اما مقاومت در برابر خوردگی آن بسیار بالاست و جلای آن باعث می‌شود که نیاز به رنگ‌آمیزی نداشته باشد. در عوض میلگردهای ساده مقاومت خوردگی چندان بالایی ندارند و برای جلوگیری از خوردگی باید رنگ‌آمیزی شوند.

معمولاً در سازه‌های بتنی از میلگرد آجدار بدون رنگ‌آمیزی استفاده می‌کنند. این نوع میلگرد در سازه‌های معمولی که در معرض کلر یا نمک قرار ندارند مناسب است. اما میلگردهای آجدار در محیط‌های کلردار یا شور مانند دریا یا در محل‌هایی که نفوذ گاز دی‌اکسید کربن دارند دچار خوردگی شدید می‌شوند و استحکام آن‌ها کاهش می‌یابد.

مهندسین سازه ترجیح می‌دهند برای سازه‌های دریایی از میلگردهای استنلس استیل استفاده کنند. میلگردهای استنلس استیل استحکام مکانیکی بالایی دارند و از طرفی مقاومت آنها در برابر خوردگی کلر و نمک بسیار بالاست. عمده استفاده از میلگردهای استنلس استیل به سازه‌های دریایی و صنایع پتروشیمی و نفت برمی‌گردد.

این سازه‌ها نسبت به ساخت‌وسازهای معمولی مسکونی به حجم میلگرد کمتری نیاز دارند، بنابراین ازلحاظ اقتصادی نیز برای پیمانکاران مناسب است و دوام سازه نیز بیشتر است. میلگردهای استنلس استیل نیازی به رنگ‌آمیزی ندارند و در قسمت بیرونی سازه نیز به کار می‌روند.

به‌هرحال میلگردهای استنلس استیل با هزینه بالا تولید می‌شوند و بدون توجیه اقتصادی نمی‌توان آنها را مورد استفاده قرار داد. بنابراین بهتر است میلگردهای استنلس استیل در پروژه‌های بلندمدت و در شرایط محیطی سخت استفاده شوند.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021