موارد مهم کاربرد فولاد
موارد مهم کاربرد فولاد

کلیاتی در مورد فولاد

فولاد یکی از مهم‌ترین آلیاژهای آهن است که در بخش‌های مختلف صنعت و ساخت‌وساز به کار برده می‌شود. این کالای استراتژیک تقریباً در همه مواردی که به استحکام بالا نیاز باشد به کار می‌رود، مانند صنعت ساختمان و صنعت خودروسازی. از طرفی برخی از آلیاژهای آهن مانند فولاد زنگ نزن، در ظریف‌کاری و بخش تزئینی به کار برده می‌شود.

استفاده از فولاد به 5 دسته اصلی تقسیم می‌شوند: ساخت‌وساز، انرژی، بسته‌بندی، ابزارآلات و حمل‌ونقل. فولاد در انواع مختلفی تولید می‌شود و قیمت آن نسبتاً ارزان است، همچنین استحکام مکانیکی بالایی دارد و در برخی موارد می‌تواند مقاومت باورنکردنی از خود نشان دهد. این ویژگی‌های فولاد باعث می‌شود که به‌عنوان وسیع‌ترین فلز روی زمین مورداستفاده قرار گیرد.

فولاد در ساخت‌وساز

فولاد یکی از کالاهای فلزی است که بیشترین استفاده را در صنعت ساخت‌وساز دارد. این محصول عملاً در ساخت‌وساز ساختمان و اجزای آن به کار برده می‌شود و از آن می‌توان به‌عنوان میلگرد در تولید بتن آرمه، کابل‌های معلق، تیرآهن، ستون‌های آهنی، استفاده در سقف، استفاده در دیوارهای ساحلی و مواردی ازاین‌دست استفاده کرد.

فولادی که در ساختمان به کار برده می‌شود، عموماً از فولاد ساده بوده که ارزان‌ترین فولاد به‌حساب می‌آید. این فولاد استحکام بالایی دارد و تنش‌های لرزه‌ای را تحمل می‌کند. بااین‌وجود در شرایط محیطی خورنده دچار خوردگی می‌شود و باید همیشه رنگ‌آمیزی شود.

فولاد در بسته‌بندی

یکی دیگر از کاربردهای فولاد، استفاده از آن در بخش بسته‌بندی است. از فولاد می‌توان برای ساخت مخازن و ظروف غذا، درب نوشابه، بطری نوشیدنی، ظروف مخصوص نگهداری و انتقال رنگ، ظروف نگهداری و انتقال مواد شیمیایی استفاده کرد.

معمولاً برای این بخش از فولادی استفاده می‌شود که دیرتر خورده شود و واکنش‌پذیری کمتری داشته باشد، بنابراین، ورق فولادی گالوانیزه و ورق استنلس استیل می‌توانند بهترین گزینه باشند.

فولاد در بخش انرژی

بخش انرژی از دیگر بخش‌هایی است که فولاد در آن به کار برده می‌شود. فولاد در مته‌های فولادی برای حفر چاه‌های نفت و گاز، خطوط لوله برای انتقال این مواد و همچنین توربین‌های بزرگ تولید برق کاربرد دارد. برای استفاده از فولاد در بخش انرژی باید از فولاد با استحکام مکانیکی بالا استفاده شود و از طرفی سطح بیرونی آن دچار خوردگی نشود.

فولاد در بخش حمل‌ونقل

یکی دیگر از موارد استفاده از فولاد به بخش حمل‌ونقل تخصیص یافته است که اتفاقاً از وسعت بسیار بالایی نیز برخوردار است. اگر در نگاه اول به استفاده از فولاد در بخش حمل‌ونقل توجه کنید، سریعاً به خودرو و قطعات آن اشاره می‌شود که اتفاقاً بسیار هم مصرف بالایی دارد. اما ریل راه‌آهن، گارد ریل اطراف بزرگراه‌ها، تابلوها و سازه‌های فولادی مانند پل‌های معلق مواردی هستند که نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد. ریل‌های راه‌آهن استحکام بالایی دارند ولی نیازی به رنگ‌آمیزی ندارند، اما برای گارد ریل ترجیحاً از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود.

فولاد در ساخت ابزار و لوازم

لوازم‌خانگی مانند یخچال و فریزر، کوره، ماکروویو، ماشین لباسشویی، ظروف آشپزخانه و بسیاری دیگر از لوازم‌خانگی از فولاد ساخته می‌شوند. همچنین ابزارهایی مانند آچار، پیچ‌گوشتی، دریل و مواردی از این قبیل نیز از فولاد ساخته می‌شوند.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021