شرکت فولاد مبارکه اصفهان
شرکت فولاد مبارکه اصفهان شرکت فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین شرکت تولیدکننده فولاد در ایران است که از دیرباز در تولید فولاد خام و مصنوعات آهنی در ایران پیشتاز بوده است. این شرکت که دارای وسیع‌ترین محیط تولید است دارای مساحتی به وسعت 35 کیلومترمربع است که 17 کیلومترمربع از آن را سالن‌های تولید تشکیل داده‌اند. ساخت شرکت فولاد مبارکه در سال 1360 و هم‌زمان با جنگ تحمیلی آغاز شد و در سال 1370 اولین کوره قوس الکتریکی آن نصب شد و در سال 1372 به‌طور رسمی افتتاح و خط تولید آن شروع به کار کرد.

این شرکت در شهر مبارکه استان اصفهان واقع‌شده و ظرفیت تولید سالانه آن 33/5 میلیون تن برآورد شده است. این شرکت در دوران اولیه خود با هدف تولید 4/2 میلیون تنی آغاز به کار کرده است و در مراحل نهایی توسعه خود برآورد شده که میزان تولید آن به 3/11 میلیون تن برسد. لازم به ذکر است که ظرفیت تولیدی این شرکت با احتساب میزان تولیدات شرکت‌های تابعه تقریباً 3/10 میلیون تن برآورد شده است.

شرکت فولاد مبارکه سهم عظیمی در تولید تأمین فولاد خام کشور ایران را دارد و علاوه بر تولید فولاد خام، مصنوعات آهنی دیگر نیز تولید می‌کند. واحدهای تولیدی این شرکت شامل واحدهای گندله‌سازی، آهک سازی، احیای مستقیم، آماده‌سازی تختال، واحد نورد سرد و گرم، توزیع برق و دفتر فنی است که می‌توان به‌جرئت گفت که این شرکت کامل‌ترین چرخه تولیدی کشور را دارا می‌باشد. مواد خام موردنیاز این شرکت از دو معدن بزرگ گل گهر و چادرملو در استان‌های یزد و کرمان تأمین می‌شود.

شرکت فولاد مبارکه علاوه بر واحدهای تولیدی اصلی، چند واحد خدماتی فرعی نیز دارد که مسئولیت نگهداری و تأمین نیازهای شرکت و کارکنان را بر عهده دارند. این واحدهای فرعی شامل واحد تصفیه و توزیع آب، واحد تولید اکسیژن و هیدروژن، واحد توزیع سیالات و واحد تعمیرگاه مرکزی می‌شوند که با توجه به حجم بالای آب مصرفی این شرکت (23 میلیون مترمکعب)، واحد تصفیه و توزیع آب مهم‌ترین این واحدها است.

شرکت فولاد مبارکه با واحد گندله‌سازی عظیم خود، یکی از بزرگترین تولیدکننده‌ها فولاد و آهن خام در ایران است که با ورود این مواد خام به واحدهای تولیدی محصولاتی مانند صنعت خودروسازی، لوازم‌خانگی، لوله‌سازی، مخزن‌های تحت‌فشار، شرکت حمل‌ونقل باربری ، تجهیزات فلزی سبک و سنگین تولید می‌کند. از محصولاتی جزئی و کالاهای کوچک‌تر آهنی ساخت این شرکت می‌توان به نوردهای سرد و گرم، ورقه‌های قلع اندود، ورقه‌های گالوانیزه، ورقه‌های رنگی، میلگردها و انواع مفتول اشاره کرد که بیشتر این محصولات به کشورهایی مانند اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی، خاور دور، آفریقا و کشورهای حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شوند.

دفتر مرکزی شرکت فولاد مبارکه در شهر اصفهان واقع‌شده است و نزدیک به 15 هزار نفر نیروی مشغول به کار دارد. طبق گزارش‌های مالی این شرکت در سال 2015، درآمد سالیانه آن حدود 310/78 میلیارد ریال برآورد شده است.

 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021