شرکت فولاد خوزستان
شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده فولاد و مصنوعات آهنی در ایران است که در استان خوزستان در منطقه جنوب غربی ایران واقع شده است. این شرکت با مساحت حدود 3/8 کیلومترمربع یکی از وسیع‌ترین کارخانه‌های ایران به حساب می‌آید. در مورد تأسیس این شرکت تاریخ‌های مختلفی ذکر شده است، اما آغاز ساخت شرکت فولاد خوزستان از سال 1353 آغاز گردید و با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1368 به‌طور رسمی آغاز به کار کرد.

این شرکت یکی از پیشرفته‌ترین و کامل‌ترین چرخه تولید آهن را دارد و دومین شرکت تأمین‌کننده فولاد و آهن خام در ایران به شمار می‌آید. و با ورود سنگ‌آهن و استفاده از کوره‌های مذاب قوس الکتریکی فرایند تولید شمش آهنی انجام می‌شود. درواقع در این شرکت سنگ‌آهن ابتدا به گندله تبدیل گشته و در واحدهای احیای مستقیم تصفیه‌شده و درنهایت به آهن اسفنجی تبدیل می‌شود. آهن اسفنجی خروجی از این مرحله وارد کوره‌های قوس الکتریکی شده و پس از ذوب و پالایش به شمش‌های آهنی تبدیل می‌شود.

کارخانه فولاد خوزستان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین تأمین‌کننده‌های مواد اولیه مصنوعات آهنی در ایران است که محصولات خود را در قابل شمش آهن به سایر کارخانه‌ها فروخته و در آنجا به محصولاتی مانند میلگرد، مفتول، ورقه‌های فولادی، نوردهای سرد و گرم و امثالهم تبدیل می‌شوند. با توجه به وسعت این شرکت می‌توان بخش‌های مختلف آن را به سه بخش اصلی تقسیم‌بندی کرد؛ کارخانه‌های گندله‌سازی، کارخانه‌های احیای مستقیم، و بخش فولادسازی. در بخش گندله‌سازی، این کارخانه دارای دو واحد مجزا بوده و ظرفیت اسمی این دو واحد 2/5 میلیون تن در سال است.

در بخش احیای مستقیم نیز دو واحد مجزا با نام‌های زمزم 1 و زمزم 2 مشغول به فعالیت هستند که در واحد اول 800 هزار تن و در واحد دوم 1 میلیون تن آهن اسفنجی احیاء می‌شود. نهایتاً بخش آخر این کارخانه شامل قسمت فولادسازی می‌شود که در آن آهن احیاء شده به شمش‌های آهنی تبدیل می‌شوند که در حال حاضر ظرفیت اسمی این بخش 5 میلیون تن در سال است. در ضمن در شرکت فولاد خوزستان شش کوره قوس الکتریکی با ظرفیت 180 تن فعال است که سالانه 65/1 میلیون تن آهن مذاب تولید می‌کنند.

علاوه بر واحدهای اصلی ذکر شده، واحدهای کوچکتر و جانبی نیز در کارخانه فولاد خوزستان وجود دارند که نقش‌های مختلفی انجام می‌دهند. این بخش‌ها شامل نیروگاه، تصفیه‌خانه آب، تصفیه‌خانه فاضلاب‌های صنعتی و کارخانه آهک هستند که در بخش کارخانه آهک این شرکت محصولات موردنیاز خود را تأمین کرده و باکیفیت‌های خاص خود فرآوری می‌کند. طبق آمارهای رسمی مالی این شرکت، شرکت فولاد خوزستان در سال 1390 حدوداً 240/24 میلیارد ریال درآمد داشته است که حدود 971/3 میلیارد ریال از آن سود خالص برآورد شده است. این شرکت در حال حاضر بالغ‌بر 8000 نیروی مشغول به کار دارد.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021