کارخانه ذوب‌آهن اصفهان
کارخانه ذوب‌آهن اصفهان کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

شرکت ذوب‌آهن اصفهان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولیدکننده و فرآوری آهن در ایران است که در دشت طبس در استان اصفهان واقع شده است. فرایند طرح‌ریزی و ایجاد این شرکت از سال 1344 و در دوره رضاخان با همکاری شرکت‌های روسی آغاز شد و روند تأسیس آن از سال 1346 آغاز شد؛ در سال 1350 کوره بلند شماره 1 این شرکت آغاز به کار کرده و در زمینه تولید چدن به فعالیت پرداخت. این شرکت همانند شرکت فولاد مبارکه در زمینه تولید فولاد خام و همچنین تولید مصنوعات پایین‌دستی فعالیت دارد. درواقع بخش گندله‌سازی این شرکت علاوه بر تأمین آن خام مورد نیاز شرکت، شمش‌های آهنی را برای سایر شرکت‌های فولاد در ایران فراهم می‌کند.

شرکت ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین تولیدکننده فولادهای ریلی در ایران است که در پروژه‌های عظیم داخلی و خارجی مشارکت داشته است. از پروژه‌های عظیمی که شرکت ذوب‌آهن اصفهان در آنها مشارکت داشته است می‌توان به برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ داخلی و ساخت ریل‌های مترو اشاره کرد. شرکت ذوب‌آهن اصفهان علاوه بر ساخت مصنوعات آهنی فوق سنگین، در زمینه تولید فولادهای ساختمانی و فولادهای صنعتی نیز فعالیت دارد. البته این شرکت در طی فعالیت‌های تولید آهن، محصولات جانبی دیگری نیز تولید می‌کند که می‌توان به نیتروژن مایع، اکسیژن، گوگرد، آهک، زغال کک، چدن جامد، قطران، تولوئن و زایلن اشاره کرد.

شرکت ذوب‌آهن اصفهان در زمینه تولیدات فولاد و آهن صنعتی نیز پیشرو است که از فولادهای صنعتی در این شرکت محصولات صنعتی مانند مفتول الکترود، مفتول فنر، مفتول سیم طوقه و مفتول‌کششی تولید می‌شود. از محصولات بسیار معروف این شرکت می‌توان به تیرآهن بال نیم پهن موازی و بال پهن موازی اشاره کرد که توسط محققان همین شرکت طراحی و ساخته شده‌اند. شرکت ذوب‌آهن اصفهان در زمینه تولید فولادهای ساختمانی محصولات دیگری مانند انواع نبشی‌ها، انواع میلگردهای ساده و آجدار و انواع چهارگوش تولید می‌کند.

شرکت ذوب‌آهن اصفهان در حال حاضر ظرفیت تولید سالانه 2/3 میلیون تن را به ثبت رسانده است که حجم وسیعی از این مقدار به 23 کشور دنیا در قاره‌های مختلف صادر می‌شود. واحدهای تولیدی این شرکت به چند بخش مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها بخش تولید ریل است که در سال 1393 ایجاد آن به تصویب رسید و حجم عمده ریل داخل کشور را تأمین می‌کند. بخش گوگردزدایی از چدن مذاب برای تولید چدن با کیفیت بالاتر، ایستگاه ریخته‌گری شماره 5 با ظرفیت تولید یک‌میلیون تن شمش فولادی، کارگاه تولی اکسیژن 25000 مترمکعب در ساعت، تزریق پودر زغال برای تولید زغال کک و واحد گندله‌سازی برای تبدیل سنگ‌آهن به آهن اسفنجی از دیگر بخش‌های فعال این شرکت هستند. البته برخی واحدهای آن مانند واحد تزریق پودر زغال هنوز به‌طور کامل به بهره‌برداری نرسیده و برنامه‌ریزی‌شده است که در پایان سال 96 به بهره‌برداری کامل برسد.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021