شرکت فولاد ناب
شرکت فولاد ناب شرکت فولاد ناب

شرکت فولاد ناب

شرکت فولاد ناب (Nabsteel) تبریز یکی از شرکت‌های بین‌المللی در ایران است که با مشارکت کشور ترکیه و ایران و با سرمایه‌گذاری خصوصی در سال 1382 در شهر تبریز به ثبت رسید. این شرکت در 35 کیلومتری غرب شهر تبریز و در زمینی به مساحت 170 هزار مترمربع راه‌اندازی شد که از این مقدار، حدود 46500 مترمربع به سالن‌های سرپوشیده تولیدی و بخش اداری تخصیص یافته است. دفتر مرکزی شرکت در شهر تبریز واقع شده است.

عملیات اجرایی آماده‌سازی شرکت فولاد ناب تبریز در سال 1383 آغاز گردید و با تجهیز کردن خطوط تولید آن در سال 1384 محصولات آن به‌صورت آزمایشی تولید گردید. این شرکت بنا بر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به دو فاز اصلی تقسیم‌بندی شد و در سال 1389 فاز 1 و 2 آن به بهره‌برداری کامل رسید که در حال حاضر 400 نفر در این شرکت مشغول به کار هستند و طبق برآوردهای اولیه ظرفیت تولید آن 360 هزار تن در سال است.

شرکت فولاد ناب تبریز از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان داخلی آهن و محصولات آهنی مانند انواع نبشی، تیرآهن، ناودانی و میلگرد به شمار می‌آید که عمده محصولات آن در داخل کشور مصرف می‌شود و بخشی از آنها نیز به کشور همسایه ترکیه صادر می‌شود.

نبشی‌های تولیدی شرکت فولاد ناب تبریز به دو دسته نبشی‌های سایز بزرگ و سایز کوچک تقسیم‌بندی می‌شوند که نبشی‌های سایز کوچک آن در اندازه‌های 40 × 40 و 80 × 80 تولید و عرضه می‌شوند. نبشی‌های سایز بزرگ تولیدی این شرکت در اندازه‌های 80 × 80 و 130 × 130 عرضه می‌شوند. البته در ساخت این نبشی‌ها از سه نوع فولاد، یعنی فولاد 33، فولاد 37 و فولاد 44 استفاده‌شده است.

شرکت فولاد ناب تبریز همچنین در زمینه تولید ناودانی نیز پیشرو بوده و آنها را در دو نوع سفارشی و معمولی تولید می‌کند. در نوع معمولی شرکت بر اساس استانداردهای جهانی ناودانی با سایزهای مختلف تولید می‌کند؛ اما در نوع سفارشی تولید شرکت تابع سفارش مشتری است. در نوع سفارشی اندازه ناودانی و کیفیت آن تابع نظر مشتری و بررسی‌های کیفی کارشناسان شرکت می‌باشد.

در ساخت ناودانی و نبشی‌های شرکت از فولادهای مختلفی استفاده می‌شود که در هرکدام با توجه به نوع کاربرد و محیط مورد استفاده، از عناصر مختلفی در آهن استفاده می‌شود و آلیاژهای مختلف آهن تولید می‌شود. این عناصر شامل کربن، سیلیسیم، منگنز، فسفر، گوگرد و نیتروژن می‌شوند که درصد آنها در آلیاژهای مختلف آهن متفاوت خواهد بود.

شرکت فولاد ناب تبریز در مساحت بسیار وسیعی ایجاد شده است و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این شرکت به دنبال ورود تجهیزات تولید فولاد خام است که با استفاده از آنها اقدام به تولید آهن خام و کنستانتره آهن کند و از این طریق در تولید ماده اولیه شرکت خودکفا شود.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021