شرکت میدکو
شرکت میدکو شرکت میدکو

شرکت میدکو

شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) یک شرکت کاملاً خصوصی و با سهامی عام فعال در زمینه سرمایه‌گذاری آهن و محصولات آهنی است که با هدف سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌های فولادی و همچنین شرکت‌های فولادی تابعه خود آغاز به کار کرده است. این شرکت در سال 1386 و با سرمایه 100 میلیارد تومان تأسیس شده که در حال حاضر با توسعه 6 مرحله‌ای سرمایه آن به 2200 میلیارد تومان رسیده است.

در واقع شرکت میدکو به‌طور مستقیم در زمینه تولید فولاد و آهن یا حتی محصولات پایین‌دستی آنها فعالیت ندارد و بیشتر در شرکت‌های تولیدی و تابعه سرمایه‌گذاری کرده و نقش بازاریابی و برندینگ آن‌ها را انجام می‌دهد. ین شرکت در زمینه تولید و فروش محصولاتی مانند فولاد و آهن خام، گندله سنگ‌آهن، کنستانتره سنگ‌آهن، کک متالورژی، کنستانتره زغال‌سنگ، فروسیلیس، کاتد مس و صنایع پایین‌دستی شرکت‌های تولید مس فعالیت دارد.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این شرکت ظرفیت تولید سالانه گندله سنگ‌آهن در حدود 5/7 میلیون تن دارد و از این میزان گندله حدوداً 2/4 میلیون تن فولاد خام برداشت می‌شود. شرکت میدکو در حال حاضر 10 شرکت تابعه دارد که می‌توان به شرکت‌هایی مثل شرکت زرند ایرانیان، شرکت فولاد سیرجان و شرکت فولاد بوتیای ایرانیان اشاره کرد.

یکی از شرکت‌های تابع شرکت میدکو، کارخانه سنگ‌آهن سیرجان است که در آخرین بخش از سرمایه‌گذاری شرکت میدکو، اقدام به احداث یک کارخانه تولید گندله کرده است که در شهرستان سیرجان واقع شده است و طبق برآوردهای اولیه میزان تولید آن 5/2 میلیون تن در سال است که در طی این فعالیت 400 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

یکی دیگر از شرکت‌های تولید فولاد تابعه شرکت میدکو، کارخانه تولید فولاد خام بردسیر در استان کرمان است. شرکت میدکو در آخرین سرمایه‌گذاری خود در این شرکت، اقدام به نصب کوره فولادسازی با روش احیاء مستقیم نموده که در حال حاضر در حال فعالیت می‌باشد. این کارخانه در 45 کیلومتری شهر کرمان در منطقه بردسیر واقع شده و ظرفیت اسمی خروجی آن 1 میلیون تن در سال برآورد شده است و در طی این کار به اندازه 1000 نفر اشتغال‌زایی روی داده است.

شرکت میدکو علاوه بر سرمایه‌گذاری در بخش آهن، در صنعت مس نیز سرمایه‌گذاری داشته است که یکی از شرکت‌های تابعه آن شرکت بابک مس ایرانیان است که از سال 1389 و با سرمایه‌ای بالغ بر 10 میلیارد ریالی در استان کرمان راه‌اندازی شده است. از فعالیت‌های این بخش می‌توان به عملیات ذوب، ریخته‌گری، نورد محصولات مسی و تولید انواع کاتدهای مسی اشاره کرد که عمده محصولات آن از طریق شرکت میدکو به فروش می‌رسد.

شرکت فروسیلیس غرب پارس یکی دیگر از شرکت‌های تابعه شرکت میدکو است که در سال 89 و با سرمایه‌ای بالغ بر 23 میلیارد ریال راه‌اندازی شده است و هدف کلی آن تولید سیلیکون و استفاده از آنها برای تولید آهن‌های آلیاژی و فروآلیاژها است.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021