گروه ملی صنعت فولاد ایران
گروه ملی صنعت فولاد ایران گروه ملی صنعت فولاد ایران

گروه ملی صنعت فولاد ایران

گروه ملی صنعت فولاد ایران (Iran National Steel Industrial Group) گروهی از کارخانجات تولیدکننده فولاد و آهن خام و همچنین محصولات آهنی مانند انواع میلگرد ساده و آجدار، نبشی و تیرآهن است که در شهر اهواز در جنوب غرب ایران واقع شده است. عملیات تأسیس این شرکت در سال 1342 آغاز گردید و در سال 1346 با نصب تجهیزات و مونتاژ ماشین‌آلات با ظرفیت سالانه 65 هزار تن آغاز به کار کرد.

این شرکت در سال‌های بعد با راه‌اندازی کارگاه‌های مختلف و همچنین کوره‌های ذوب‌آهن به روند توسعه خود ادامه داده و پس از انقلاب با سرعت بیشتری به توسعه خود ادامه داد. برنامه‌های توسعه این شرکت در طی سال‌های 1371، 1383 و 1385 ادامه یافته و در طی آن محصولات این شرکت با حجم بالاتر و کیفیت بهتر عرضه شدند. در حال حاضر این مجموعه فولادی عظیم با ظرفیت سالانه 4/1 میلیون تن فرآورده‌های فولادی و 430 هزار تن شمش‌های آهن و فولاد خام به فعالیت مشغول است.

این شرکت از کارخانه‌های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از این کارخانه‌ها در بخش‌های تولیدی مختلفی فعالیت دارند؛ از جمله کارخانه فولادسازی، کارخانه نورد کوثر، کارخانه‌های نورد میلگرد و مفتول، کارخانه نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی، و کارخانه ماشین‌سازی. در این کارخانه‌ها محصولاتی مانند میلگردهای صاف و آجدار، نوردهای سرد و گرم، تیرآهن، لوله‌های بدون منفذ، و شمش‌های فولادی تولید می‌شوند.

استارت اولیه این شرکت با هدف تولید انواع میلگردها بوده است و این شرکت یکی از تولیدکنندگان عظیم این محصول در کشور است که آنها را در اندازه‌های مختلف تولید و عرضه می‌کنند. یکی دیگر از محصولات پرمصرف و با کیفیت این شرکت لوله‌های بدون منفذ هستند که در لوله‌کشی صنعتی و همچنین لوله‌کشی گاز خانگی کاربرد دارند. این لوله‌ها با استانداردهای بین‌المللی ASTM و در سایزهای استاندارد تولید می‌شوند که با توجه به سفارش مشتریان عرضه می‌شوند.

بخش اصلی این شرکت، کارخانه فولادسازی است که وظیفه تأمین فولاد خام شرکت را بر عهده دارد. این شرکت شمش‌های آهنی را در سایزهای مختلفی تولید می‌کند که در کارخانجات نورد میلگرد و مفتول و کارخانجات تیرآهن مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارخانه تولید شمش‌های آهنی از سه بخش اصلی و 4 بخش جانبی تشکیل شده است. کوره قوس الکتریکی به‌عنوان یکی از بخش‌های اصلی شرکت وظیفه تولید آهن اسفنجی را بر عهده دارد که با تأمین دمای 1640 سانتی‌گراد به کمک الکترودهای گرافیتی فرایند ذوب را شروع می‌کند.

از دیگر بخش‌های تولیدی این شرکت می‌توان به کوره پاتیلی، و ریخته‌گری پیوسته به‌عنوان بخش‌های اصلی کارخانه اشاره کرد. بخش‌های جانبی این کارخانه شامل واحد قراضه برای فرآوری آهن‌قراضه، واحد آب‌رسانی برای تأمین آب کارخانه، واحد تولید اکسیژن و نیتروژن و همچنین واحد غبارگیری می‌شوند.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021