شرکت فولاد آلیاژی ایران
شرکت فولاد آلیاژی ایران شرکت فولاد آلیاژی ایران

شرکت فولاد آلیاژی ایران

باوجوداینکه شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات آهنی در ایران بسیار زیاد است و از ظرفیت معدنی سنگ‌آهن ایران بیشترین بهره را می‌برند اما تعداد شرکت‌های فعال در زمینه فولاد آلیاژی بسیار کم و انگشت‌شمار است. یکی از این شرکت‌های معروف، شرکت فولاد آلیاژی ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین شرکت فعال در این زمینه در ایران و خاورمیانه است که در سال 1378 به بهره‌برداری رسید. در این شرکت از مدرن‌ترین تجهیزات استفاده شده است و محصولات آن از لحاظ کیفی در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

شرکت فولاد آلیاژی ایران از کارخانه‌های فولادسازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک و عملیات حرارتی برخوردار است و محصولات خود را با برند تجاری فولاژ به بازار عرضه می‌کند. کارخانه‌های تولیدی این شرکت در شهر یزد واقع شده و دفتر مرکزی آن در شهر تهران قرار دارد. این شرکت در سال 1340 تأسیس شده و از سال 1384 به انجمن فولاد ایران پیوسته است.

باوجوداینکه این شرکت در زمینه گندله‌سازی فعالیت ندارد اما واحدهای مختلف آن فرایند ذوب و ریخته‌گری و همچنین تولید محصولات آن را انجام می‌دهند. یکی از این واحدها واحد ذوب‌آهن است که از سه کوره قوس الکتریکی، سه کوره پاتیلی، یک واحد VD و یک واحد VOD تشکیل شده است و فولاد مذاب خارج شده از این واحد به بخش تولید شمش آهنی و همچنین محصولات مقاطع سنگین می‌رود.

شمش‌های تولیدی واحد ذوب‌آهن، به واحد تولید مقاطع سبک برده می‌شود که در آنجا محصولاتی مانند میلگردها، تسمه‌ها، چهارگوش و مقاطع ریختگی تولید می‌شوند. نکته مهم در مورد تولیدات این شرکت، تنظیم میزان عناصر موجود در ساختار آن است که امکان تولید آلیاژهای مختلف را به آن می‌دهد. آلیاژهای تولیدی این شرکت بسیار وسیع بوده و برای محصولاتی مانند مقاوم در برابر حرارت، تیغ اره، سوپاپ، مواد پرکننده، مواد زنگ نزن، اکستروژن سرد، خوش‌تراش، فولادهای کربنی و غیره به کار برده می‌شوند.

سرمایه ثبت‌شده شرکت فولاد آلیاژی ایران در تالار بورس 30 میلیارد تومان است که به‌صورت سهم‌های 1 هزارتومانی در اختیار سهامداران قرار گرفته است. حجم عمده‌ای از محصولات این شرکت به 15 کشور مختلف صادر می‌شود که این مقدار در سال 1394 حدود 45 هزار تن گزارش شده است. محمد ابراهیم قدیریان با تأیید گزارش فوق اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در مجمع سالانه شرکت، تولیدات آلیاژی در سال 96 جهش بسیار بالایی خواهد داشت و بخش از آن نیز صادر خواهد شد. وی با بیان اینکه صادرات فولاد این شرکت در سال 96 دو برابر سال 95 خواهد شد گفت: در سال 96 بیش از 100 هزار تن محصولات آلیاژی صادر خواهیم کرد.

شرکت فولاد آلیاژی ایران در حال حاضر 670 نفر نیروی شاغل مستقیم دارد که به‌زودی این تعداد به 730 نفر خواهد رسید.

 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021