مجتمع فولاد ویان
مجتمع فولاد ویان مجتمع فولاد ویان

مجتمع فولاد ویان

مجتمع فولاد ویان یکی از شرکت‌های تولیدکننده تخصصی فولاد در استان همدان است که به عنوان یکی از جدیدترین و مدرنترین کارخانجات تولید فولاد و محصولات آهنی در ایران به شمار می‌رود. اسم این کارخانه برگرفته از منطقه احداث آن می‌باشد که در شمال شهر همدان در شهرک صنعتی ویان واقع شده است. این مجتمع با سرعت بسیار بالا به بهره برداری رسیده و سرمایه آن به طور کامل و 100 درصد خصوصی است.

مجتمع فولاد ویان یکی از تولیدکنندگان اصلی فولاد آلیاژی سبک ساختمانی (بیلت) در کشور محسوب می‌شود که سالیانه 550 هزار تن از این محصول تولید و به بازار عرضه می‌کند. شمشال یا بیلت (Billet) یکی از محصولات میانی صنعت فولاد به شمار می‌رود که سطح مقطع آن از سطح مقطع شمش فولادی کمتر است و معمولاً در صنایع سبک‌تر و ساختمانی کاربرد دارد.

این مجتمع در شهر صنعتی ویان و در مساحت 386 هزار متر مربع ساخته شده است و زمان ساخت آن حدود 4 سال طول کشیده است. شرکت فولاد ویان در سال 1381 تأسیس شد و در سال 1388 به انجمن فولاد ایران پیوست. سرمایه اولیه این شرکت به صورت 135 میلیارد تومان آورده شخصی و 5/56 میلیون یورو سرمایه ارزی بوده که در حال حاضر 510 فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده است برای 440 نفر نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.

با توجه به اینکه احداث و تجهیز این مجتمع به زمان خیلی دور برنمی‌گردد، تجهیزات به کار رفته در آن بسیار مدرن و پیشرفته است. کوره مورد استفاده در این مجتمع از نوع کوره‌های قوس الکتریکی می‌باشد که از شرکت فوست آلپین اتریش خریداری شده است و به عنوان مدرنترین تکنولوژی تولید فولاد در میان کوره‌های ایرانی شناخته می‌شود. شرکت فوست آلپین، یک شرکت اتریشی مستقر در لینز است که در سال 1938 تأسیس شده و در زمینه تولید کوره‌های ذوب آهن و ریخته گری فولاد فعالیت دارد.

مجتمع فولاد ویان به صورت اختصاصی در زمینه تولید شمشال فولادی یا بیلت فعالیت دارد که علاوه بر تولید بیلت‌های با اندازه استاندارد، محصولات خود را با توجه به نیاز مشتریان نیز تولید می‌کند. در این کارخانه شمش‌های 120 × 120 و 150 × 150 میلی‌متر به عنوان اندازه‌های استاندارد انتخاب شده‌اند و سایر اندازه‌ها با توجه به نیاز مشتریان برش داده می‌شوند یا در همان ابتدا ریخته گری می‌شوند.

طبق گزارش واحد اقتصادی سامانه آهن، شرکت فولاد ویان در سال گذشته بالغ بر 600 میلیارد تومان درآمد داشته است که با توجه به طرح‌های توسعه‌ای آن شامل تولید آهن اسفنجی و فولاد نورد، درآمد سالیانه و ظرفیت تولید محصولات آن افزایش می‌یابد.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021