مجتمع صنعت فولاد بناب
مجتمع صنعت فولاد بناب مجتمع صنعت فولاد بناب

مجتمع صنعت فولاد بناب

مجتمع صنعت فولاد بناب یکی از شرکت‌های بزرگ تولید فولاد در کشور است که از چند واحد تولید و شرکت‌های تابعه تشکیل‌شده است و تقریباً یکی از کامل‌ترین چرخه تولید فولاد در کشور را دارد. این شرکت از سال 1381 تحت عنوان مجتمع فولاد شاهین بناب در زمینی به مساحت 140 هکتار آغاز به کار کرد و در اواخر سال 1390 با خرید چند شرکت دیگر به برند صنعت فولاد بناب تغییر نام داد.

این شرکت در حال حاضر 4 شرکت در حال تولید و دو شرکت در دست اجرا دارد و همه این شرکت‌ها به‌صورت تابعه تحت فعالیت این برند قرار دارند. مجتمع فولاد شاهین بناب، فولاد صنعت بناب، فولاد صنعت شهریار، فولاد صنعت سهند واحدهای در حال تولید مجتمع صنعت فولاد بناب هستند.

واحد تولید صنعت سهند دارای دو خط تولید نورد، مجتمع فولاد شاهین بناب دارای یک واحد ذوب‌آهن با کوره قوس الکتریکی و دارای دو خط تولید نورد، واحد فولاد صنعت شهریار دارای واحد ذوب و ریخته‌گری پیوسته هستند که همگی محصولات خود را تحت برند مجتمع صنعت فولاد بناب به فروش می‌رسانند.

محصولات مجتمع صنعت فولاد بناب شامل گرد آلیاژی، ناودانی، نبشی، تیرآهن، میلگرد، شمش‌های فولادی و تیرآهن‌های نیمه سنگین هستند که عمده محصولات آن در داخل کشور مصرف می‌شوند. البته از سالیان قبل شرکت فولاد شاهین بناب صادرات محصولات خود را به کشور عراق انجام می‌داد که در سال 96 با برند جدید صادرات خود را آغاز کرده است.

واحد فولاد نورد و ذوب شاهین بناب دارای 3 خط تولید نورد گرم میلگرد و یک خط ذوب و ریخته‌گری پیوسته است که انواع میلگردهای آجدار با ظرفیت اسمی یک‌میلیون تن در سال تولید می‌کند. واحد ذوب و ریخته‌گری این شرکت توان تولید شمش آهنی با ظرفیت اسمی 550 هزار تن را دارد که توانایی استفاده از قراضه آهن و آهن اسفنجی را به‌عنوان ماده اولیه دارد.

شرکت فولاد بناب نیز در زمینی به مساحت 11 هکتار احداث‌شده است و دارای دو خط‌نورد تولید میلگرد و مقاطع سبک و خط تولید نورد گرم مقاطع سنگین است که توان تولید میلگرد آجدار ساختمانی در سایزهای مختلف و نبشی و ناودانی و تیرآهن بال‌پهن را دارد. ظرفیت اسمی تولید این شرکت یک‌میلیون تن سال است.

یکی دیگر از شرکت‌های تابعه مجتمع صنعت فولاد بناب، شرکت فولاد صنعت سهند است که دارای دو خط تولیدی در زمینی به مساحت 11 هکتار است. این شرکت در زمینه تولید میلگرد آجدار ساختمانی و تولید مقاطع میلگردی مارپیچ فعالیت دارد. شرکت فولاد صنعت شهریار نیز یکی از شرکت‌های تابعه این شرکت است که در سال 1387 راه‌اندازی شد و با ظرفیت اسمی 480 هزار تن به تولید شمش‌های آهنی فعالیت دارد.

مجتمع صنعت فولاد بناب از شرکت‌های نوپای فولادی کشور است و انتظار می‌رود با پایان رساندن پروژه‌های توسعه‌ای خود به تولید بیشتری دست یابد. ظرفیت اسمی این شرکت 2 میلیون 500 هزار تن معرفی‌شده است که به نظر بیشتر نیز خواهد شد.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021