شرکت آهن و فولاد ارفع
شرکت آهن و فولاد ارفع شرکت آهن و فولاد ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع یکی از واحدهای مدرن تولید فولاد و آهن در کشور است که در سال 1375 بر مبنای نیاز داخلی به تولید شمش و بیلت در 25 کیلومتری شهر اردکان استان یزد تأسیس شده است. این شرکت از اولین واحدهای تولید آهن با روش کوره قوس الکتریکی در کشور است که با ظرفیت 800 هزار تن در سال فعالیت دارد.

شرکت آهن و فولاد ارفع از دو واحد فولادسازی تشکل شده است. واحد فولادسازی این شرکت به تولید شمش و بیلت آهنی مشغول است و علاوه بر استفاده از آهن اسفنجی به‌عنوان ماده اولیه، از قراضه آهن، فرو آلیاژها و کمک ذوب‌ها نیز به‌عنوان ماده ورودی به کوره ذوب‌آهن استفاده می‌کند. کوره مورد استفاده در این واحد از نوع احیاء مستقیم می‌باشد.

دیگر واحد فعال در این شرکت، واحد احیاء مستقیم است که سالانه با ظرفیت تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی کار می‌کند. درواقع در این شرکت چرخه تبدیل سنگ‌آهن به آهن اسفنجی کامل است.

محصولات شرکت آهن و فولاد ارفع شامل شمش فولادی، آهن اسفنجی و بریکت آهن اسفنجی می‌شوند. این شرکت با دارا بودن وتحدهای گاز زدایی و کربن زدایی تحت خلأ نزدیک به 20 گرید مختلف شمش فولادی تولید می‌کند. شمش‌های آهنی تولیدی این شرکت مطابق با استانداردهای DIN  آلمان، BS انگلستان، JIS ژاپن، ASTM آمریکا بوده و در سایزهای 130، 150 و 200 میلی‌متر و با طول 6 و 12 متر ساخته می‌شوند.

آهن اسفنجی یکی دیگر از محصولات این شرکت است که هم به‌عنوان محصول میانی برای تولید شمش در خود شرکت مصرف می‌شود و هم به‌عنوان ماده اولیه به سایر شرکت‌های ذوب‌آهن کشور فرستاده می‌شود. همچنین بخشی از آهن اسفنجی که نرم‌تر و ریزتر است در واحد تولید بریکت فرآوری می‌شود. این واحد با ظرفیت سالانه 60 هزار تن فعالیت می‌کند.

سنگ‌آهن نرمه از غربال‌های آهن اسفنجی جدا شده و پس از افزودن مقداری آهک و سپس فشرده‌سازی به‌عنوان بریکت به فروش می‌رسد. درواقع تولید بریکت از ورود ضایعات جانبی فرایند تولید و انتقال آهن اسفنجی به محیط‌زیست جلوگیری می‌کند.

شرکت آهن و فولاد ارفع، علاوه بر داشتن واحدهای تولیدی، از واحدهای آزمایشگاهی و کنترل کیفی با سطح توانایی بالا برخوردار است که کیفیت محصولات تولیدی این شرکت در برهه زمانی مختلف مورد بررسی قرار می‌دهند.

آزمایشگاه‌های موجود در این شرکت به آزمایشگاه مرکزی و آزمایشگاه آنالیز سریع دسته‌بندی می‌شوند. آزمایش‌هایی مانند اندازه‌گیری سختی گندله، اندازه‌گیری استحکام کششی و سایشی، دستگاه اشعه ایکس، دستگاه گاز کروماتوگراف و سایر دستگاه‌های مشابه از جمله تجهیزات موجود در این شرکت هستند.

 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021