شرکت پولاد آذر ماهان
شرکت پولاد آذر ماهان شرکت پولاد آذر ماهان

شرکت پولاد آذر ماهان

شرکت پولاد آذر ماهان یکی از شرکت‌های نوپا و تازه تأسیس در استان خراسان رضوی است که توسط بخش خصوصی در زمینه تولید فولاد آلیاژی و ساختمانی تأسیس شده است. این شرکت در زمینی به وسعت تقریبی 30 هزار مترمربع در شهرک چناران در سال 1392 راه‌اندازی شده است.

شرکت پولاد آذر ماهان از قراضه آهن به‌عنوان ماده اولیه کوه ذوب آهن استفاده می‌کند و کوره‌های آن از نوع القایی هستند. این شرکت علاوه بر استفاده از قراضه آهن، از تولید آهن اسفنجی در کوره احیاء مستقیم نیز استفاده می‌کند. این دو روش باعث شده است که تنوع مواد اولیه آن بالا بوده و شرکت با ظرفیت بیش از 100 هزار تن در سال به فعالیت بپردازد.

محصولات تولیدی این شرکت به دو دسته فولاد آلیاژی و ساختمانی دسته‌بندی می‌شوند. فولادهای آلیاژی تولیدی شرکت پولاد آذر ماهان حاوی عناصری مانند کرم، نیکل، کبالت، مولیبدن، منگنز، وانادیم و ...است که از آن در ساخت فولادهای خاص ساختمانی و فولاد ابزاری استفاده می‌شود. درواقع فولاد آلیاژی تولیدی این شرکت یکی از منابع تولید ابزار در کشور می‌باشد.

محصولات فولاد ساختمانی این شرکت شامل نوعی از فولاد می‌شود که در مصارف ساختمانی کاربرد دارد. این فولاد شامل شمش فولادی، تیرآهن، میلگرد و موارد مشابه می‌شود که برای اسکلت فلزی و اسکلت پل به کار برده می‌شوند. این شمش‌های ساختمانی در 5 سایز مختلف تولید می‌شوند که مطابق با سفارش مشتریان برش داده می‌شوند.

فرایند تولید فولاد از قراضه آهن در شرکت پولاد آذر ماهان به 3 فاز مجزا تقسیم می‌شود. در فاز اول، قراضه‌های آهن پس از تخلیه تفکیک شده و به بخش‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. در فاز دوم این قراضه‌های آهن به کوره تزریق شده و در کوره ذوب آهن قوس الکتریکی به آهن مذاب تبدیل می‌شوند. در فاز نهایی عناصر آلیاژی به این مواد مذاب اضافه شده و فرایند ریخته‌گری بر روی آن انجام می‌شود.

اما روند تولید آهن این شرکت از سنگ آهن نسبت به قراضه آهن متفاوت است. در مرحله اول، سنگ آهن به آهن اسفنجی تبدیل شده و درنهایت به فولاد آلیاژی تبدیل می‌شود. نزدیک بودن این شرکت به معدن سنگ آهن سنگان مهم‌ترین مزیت این شرکت محسوب می‌شود.

 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021