شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری
شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری

شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری

عملیات اجرایی شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری در سال 1386 در 35 کیلومتری جاده بروجن آغاز شد و در سال 1393 به بهره‌برداری رسید. این شرکت به هدف تولید تختال و ورقه‌های آهنی در زمینی به مساحت 250 هکتار تأسیس شده است و ظرفیت تولیدی آن 1 میلیون تن در سال بوده است. این شرکت توانسته است که تعداد بالایی از جوانان این استان را شاغل کند که زمینه اشتغال 800 نفر به‌طور مستقیم و 8000 نفر به‌صورت غیرمستقیم فراهم آورده است.

این شرکت علاوه بر تولید تختال و ورق‌های فولادی، به تولید آهن اسفنجی نیز فعالیت دارد که 65 درصد از سرمایه آن توسط فولاد مبارکه و 35 درصد توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تأمین شده است. در این شرکت علاوه بر سنگ آهن از قراضه آهن نیز به‌عنوان ماده اولیه کوره ذوب آهن استفاده می‌شود.

شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری با اهداف رسیدن به تولید 55 میلیون تنی فولاد خام در سند چشم‌انداز و ایجاد شغل در مناطق محروم راه‌اندازی شده است. این شرکت دارای دو واحد اصلی است. واحد اولیه این شرکت، واحد احیاء مستقیم است که با روش میدرکس آهن اسفنجی تولید می‌کند. واحد دوم، واحد فولادسازی و ریخته‌گری است که با استفاده آهن اسفنجی به دست آمده از واحد اول و همچنین قراضه آهن در کوره قوس الکتریکی اقدام به تولید اسلب و تختال می‌کند.

در بخش تجهیز واحد احیاء شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری از ترکیبی از تجهیزات داخلی و خارجی استفاده شده است که حدود 80 درصد از تجهیزات به کار رفته در این شرکت ساخت ایران هستند. حدود 20 درصد از تجهیزات پیشرفته که در داخل تولید نمی‌شوند از شرکت‌های خارجی تأمین می‌شوند. همچنین در بخش ریخته‌گری و ذوب آهن 65 درصد آر تجهیزات را شرکت‌های داخلی و 35 درصد را شرکت‌های خارجی تأمین کرده‌اند.

شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری یکی از طرح‌های هفتگانه تولید فولاد در این استان است که توانسته است این استان را ازلحاظ تولید فولاد جزء استان‌های برتر کشور قرار دهد. فاز 2 این شرکت در حال حاضر بیش از 50 درصد پیشرفت داشته است و انتظار می‌رود با تکمیل این فاز تولید محصولات فولادی آن نیز سرعت بیشتری بگیرد.

آهن اسفنجی تولیدی این شرکت با متالیزاسون 95 و درصد کربن 1/7 از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و در ماه خرداد سال 96 بیش از 38 هزار تن تولید داشته است. با توجه به نزدیک بودن شرکت به منابع سنگ آهن و همچنین پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه، پیش‌بینی می‌شود روند پیشرفت شرکت سرعت مناسبی داشته باشد.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021