مجتمع فولاد روهینا جنوب
مجتمع فولاد روهینا جنوب مجتمع فولاد روهینا جنوب

مجتمع فولاد روهینا جنوب

مجتمع فولاد روهینا جنوب یکی از تولیدکنندگان اصلی میلگرد در کشور است که نقش مهمی در تأمین میلگرد بازار داخلی دارد. این مجتمع در سال 1389 در زمینی به مساحت تقریبی 70 هکتار در شهرستان دزفول احداث شد و مراحل احداث آن به 3 فاز جداگانه تقسیم شده است. در حال حاضر فاز یک مجتمع فولاد روهینا جنوب به بهره‌برداری رسیده است و میلگرد به‌عنوان محصول اصلی آن به بازار عرضه می‌شود.

مجتمع فولاد روهینا جنوب در ابتدا به هدف بهره‌گیری از محصولات کارخانه فولاد خوزستان و همچنینی ایجاد اشتغال در منطقه احداث شد و اکنون یکی از صادرکنندگان اصلی محصولات آهنی کشور محسوب می‌شود. البته در صورت تکمیل سه فاز کامل این مجتمع، می‌توان به افزایش ظرفیت آن امیدوار بود.

مجتمع فولاد روهینا جنوب در سه فاز و با ظرفیت 1 میلیون و 500 هزار تن راه‌اندازی شده است که اکنون فاز اول آن با عنوان نورد میلگرد ریبار مشغول به کار است. این واحد می‌تواند سالانه 500 هزار تن میلگرد تولید و به بازار عرضه کند. تجهیزات فاز اول این مجتمع از یک شرکت ایتالیایی با نام دانیلی تهیه شده و از شمش 150 به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کند. کوره پیش گرم استفاده شده در این فاز با ظرفیت 80 تن در ساعت کار می‌کند و به تجهیزاتی مانند قیچی برش، بستر خنک‌کننده و سیستم توزین ختم می‌شود.

 فاز دوم این مجتمع شامل تولید شمش و نورد میلگرد با ظرفیت 900 هزار تن است که 450 هزار تن آن به تولید شمش فولادی و 450 هزار تن آن به میلگرد اختصاص‌یافته است. فاز دوم مجتمع فولاد روهینا جنوب در حال احداث است.

فاز سوم مجتمع فولاد روهینا جنوب به کارخانه احیای مستقیم، فولادسازی و ریخته‌گری اختصاص‌یافته است که برای تولید آهن اسفنجی در نظر گرفته شده است. با کامل شدن این سه فاز و وارد شدن آنها به چرخه تولید، می‌توان مجتمع فولاد روهینا جنوب را یک واحد فولادسازی کامل و پیوسته در نظر گرفت که محصول واحد احیاء مستقیم به واحد شمش سازی رفته و درنهایت شمش فولادی به میلگرد تولید می‌شود. پیوسته بودن این چرخه و دسترسی آسان واحدها به محصول اولیه می‌تواند تا 30 درصد هزینه انرژی کارخانه را کاهش دهد.

محصولات اصلی مجتمع فولاد روهینا جنوب در حال حاضر میلگردهای ساده و آجدار هستند که در سایزهای 8 تا 40 به بازار عرضه می‌شوند. میلگردهای آجدار این شرکت در دو طرح جداگانه و با شکل‌های آج دوکی و آج یکنواخت تولید می‌شوند.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021