ورق فولادی

ورق فولادیورق‌های فلزی

محصولات فولادی و آهنی در فرمت‌های مختلفی تولید می‌شوند و با توجه به نیاز مشتریان و نحوه استفاده از آنها شکل دهی و ریخته گری می‌شوند. یکی از این محصولات ورق‌های فلزی هستند که از فلزهای مختلف تشکیل می‌شوند. در واقع در این حالت شمش فلزات مختلف در کارخانه‌ها تحت فرایندهای مختلف قرار می‌گیرند و به صورت ورق‌های پهن شده در می‌آیند.

ورق‌های فلزی به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که شامل ورق‌های فولادی، ورق‌های آلومینیومی، ورق‌های فولاد زنگ نزن، ورق‌های گالوانیزه و دیگر ورق‌های مشابه دسته‌بندی می‌شوند که با توجه به نیاز صنایع مختلف، هرکدام از آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق‌های فلزی در فرمت‌ها و ضخامت‌های مختلفی ساخته می‌شوند و هر کدام با توجه به نیاز مشتری به شکل‌های خاصی فرم دهی می‌شوند.

بسیاری از فلزات مختلف را می‌توان به صورت ورقه فلز ساخت که می‌توان به عناصر، آلومینیوم، برنج، مس، فولاد، قلع، نیکل و تیتانیوم اشاره کرد؛ البته برخی از ورق‌ها نیز جنبه تزئینی دارند که در این مورد نقره، طلا و پلاتین در اولویت قرار دارند. لازم به ذکر است که ورقه‌های پلاتینی در سایزهای کوچک به عنوان کاتالیزور در صنایع شیمیایی نیز استفاده می‌شوند.

ورق‌های فولادی

ورق‌های فولادی در واقع همان شمش‌های فولادی هستند که طی یک فرایند صنعتی به شکل یک قطعه مسطح درمی‌آید. ورق‌های فولادی شکل بسیار رایج از محصولات فولادی هستند که معمولاً در صنایع مختلف تحت فعالیت‌های برشکاری، خم کردن، جوشکاری و شکل دهی قرار می‌گیرند و نقش‌های بسیار مهمی در صنعت بازی می‌کنند. ضخامت این ورق‌ها به طور قابل توجهی متغیر است. در برخی موارد به اندازه فویل یا برگ نازک هستند و در برخی موارد دیگر مانند صفحه فولادی قطر بین 25/0 میلی‌متر تا 6 میلی‌متر دارند.

ورق‌های فولادی در بازار فولاد به دو صورت مختلف در بازار وجود دارند: ورق‌های مسطح، و نوارهای فولادی. در فویل‌های فولادی، ورق آهنی به صورت یک کلاف یکپارچه از آهن وجود دارد که توسط مصرف کننده در سایزهای مختلف برش داده می‌شود. اما در نوع مسطح، ورق‌های فولادی در سایزهای استاندارد برش داده شده‌اند و مشتری با توجه به نیاز خود از آنها انتخاب می‌کند.

ضخامت ورق‌های فلزی با واحدهای مختلفی سنجیده می‌شوند که در بازارهای کشورهای مختلف از معیارهای مختلفی استفاده می‌شود. به طور معمول در بازارهای داخلی ایران و بازارهای بین المللی از واحد میلی‌متر برای سنجش ضخامت استفاده می‌شود اما در کشور ایالات متحده از یک واحد غیررسمی تحت عنوان gauge استفاده می‌شود. بدین صورت که هرچه تعداد gauge بالاتر باشد ضخامت ورق بیشتر است. ضخامت ورق‌های فولادی در ایالات متحده بین هفت gauge تا سی gauge متغیر است.

انواع ورق فولادی

ورق‌های فولادی با توجه به روش ساخت آنها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

·         ورق نورد گرم یا ورق سیاه

·         ورق نورد سرد

ورق نورد گرم

ورق فولادی نورد گرم به این معنی است که مواد اولیه تولید ورق فولادی در کوره‌ها در دمای بسیار بالا (در حالت عادی بالاتر از 925 سانتیگراد، که در این دما فولاد به تبلور مجدد می‌رسد) قرار می‌گیرند و پس از ذوب حالت مات به خود می‌گیرد. در این حالت ورق فولادی به رنگ سیاه در می‌آید و در بازار عامیانه از اصطلاح ورق سیاه برای آن استفاده می‌شود. ورق نورد گرم در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند که ضخامت آنها بین 5/1 میلی‌متر و 100 میلی‌متر متغیر است.

ورق‌های فولادی نورد گرم با توجه به نوع ضخامت مورد نیاز، در ابعاد فیزیکی مختلفی ساخته می‌شوند که با توجه به استانداردهای بین المللی برش داده می‌شوند. این ورق‌ها در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، تانکرسازی، ساختمان سازی، مخازن خاص و کشتی سازی کاربرد دارند.

نکته قابل توجه در مورد ورق‌های فولادی نورد گرم، تغییر اندازه آنها به هنگام ریخته­گری است. با توجه به اینکه در روند ساخت این ورق‌ها از درجه حرارت بالا استفاده می‌شود، اجزاء منبسط شده و بعد از سرد شدن منقبض می‌شود و طبیعتاً اندازه آن متغیر خواهد بود.

ورق فولادی نورد سرد

در روش نورد سرد، ماده اولیه بین دو غلتک در دمای پایین قرار می‌گیرد و با انجام فرایندهای بیشتر نسبت به نورد گرم به صورت ورق فولادی در می‌آید. نکته مهم در مورد ورق‌های فولادی نورد سرد مربوط به شکل ظاهر آنها و تفاوت آن با ورق نورد گرم است.

 در واقع ورق فولادی نورد سرد پس از انجام فرایند، در دمای اتاق سرد می‌شود و تحت فرایندهای کشش سرد، نورد چرخشی، سمباده زدن و پولیش زدن قرار می‌گیرند. همین فرایندها باعث می‌شوند که این ورق‌ها جلای براق بگیرند و از لحاظ ظاهری کاملاً با ورق نورد گرم تفاوت داشته باشند.

با توجه به اینکه در نورد سرد ورق‌های فولادی تغییر چندانی در ابعاد آن رخ نمی‌دهد محصول نهایی از تلورانس ابعادی خوبی برخوردار است و کیفیت آن نیز بسیار خوب است.

ورق‌های فولادی از درصد کربن مختلفی برخوردارند که کربن آنها بین 025/0 درصد تا 03/0 درصد متغیر است. در صورتی که محتوای کربن ورق‌های فولادی بالا رود و از سایر مواد آلیاژی در ترکیب آنها استفاده شوند، به ورق‌های فولادی زنگ نزن تغییر ماهیت می‌دهند که از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با گریدهای قبلی ندارند، اما مقاومت خوردگی آنها بالاتر می‌رود و چقرمگی آنها نسبت به قبل تغییر می‌کند.

یکی از این گریدها فولاد 304 است که مقاومت خوردگی بالایی دارند و قالب‌پذیری و چکش خواری خوبی دارند. این ورقه‌های فولادی را می‌توان جوشکاری کرد و از مقاومت مکانیکی خوبی برخوردارند.

کاربرد ورق‌های فولادی

ورق‌های سیاه یا نورد گرم به دو صورت صنعتی وساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مصارف ساختمانی، ورق فولادی در ساخت سوله، مخازن سوخت، و ساخت درب و پنجره استفاده می‌شود اما ورق‌های صنعتی در سد سازی و پروژه‌های پتروشیمی و ساخت مخازن بزرگ استفاده می‌شوند.

ورق‌های نورد سرد بیشتر جنبه تزئینی و پوششی دارند و مقاومت خوردگی بالایی دارند. با توجه به اینکه ورق‌های فولادی نورد سرد کیفین ظاهری بسیار عالی دارند بیشتر برای پوشش‌دهی سازه‌های فولادی استفاده می‌شوند.
سامانه آهن یکی از تأمین کنندگان اصلی ورق‌های فولادی است که محصولات با کیفیت داخلی و خارجی را برای مشتریان تهیه می‌کند. برای همین منظور ورق های سیاه شرکت های فولاد کاویان اهواز، فولاد سبا، فولاد مبارکه، و فولاد اکسین در سامانه آهن به مشتریان عرضه می شود و مصرف کنندگان می توانند با توجه به نیاز خود، محصول مورد نظر را انتخاب کنند. 
 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021