ورق روغنی

ورق روغنیورق روغنی یا ورق سیاه یا حتی ورق آهنی خام اصطلاحاتی هستند که در مورد ورق‌های آهنی ساده به کار می‌روند. از دیرباز استفاده از آهن به صورت ورق بین سازندگان و صنعتگران مرسوم بوده است و همیشه سعی بر این بوده که بهترین محصولات آهنی برای کاربردهای خود بهره ببرند.

یکی از کاربردهای آهن و محصولات آهنی به صورت ورق با ضخامت کم و با مساحت بالا است. اینچنین مواردی را می‌توان در خودروسازی، ساخت در و پنجره، تولید مخزن، تولید لوله‌های با حجم بالا و حتی پوشش سقف یافت. در این حالت شمش‌های آهنی و اسلب‌ها تحت فرایندهای مختلفی قرار می‌گیرند و محصول نهایی به صورت ورق از دستگاه خارج می‌شود.

معمولاً عملیات بر روی محصولات آهنی برای تولید ورق به دو صورت نورد سرد و نورد گرم انجام می‌گیرد. نورد گرم در مطالب قبلی به تفصیل بیان شد و کاربرد آن نیز توضیح داده شد. اما با توجه به اینکه ورق روغنی از فرایند نورد سرد به دست می‌آید، در این مبحث بیشتر بر روی نورد سرد متمرکز می‌شویم.

به طور کلی ورق‌های روغنی از عملیات نورد سرد بر روی ورق آهنی به دست می‌آیند؛ بدین صورت که شمش‌های آهنی و اسلب وارد سیستم نورد سرد می‌شود و با پهن شدن سرد تبدیل به ورق روغنی می‌شود. البته اگر همین محصول خام اولیه وارد سیستم نورد گرم شود تبدیل به ورق سیاه می‌شود.

ورق روغنی ماده اولیه ساخت انواع ورق‌های مختلف است. در واقع ورق روغنی بسیار خام بوده و عمدتاً از آن در سایر کارخانجات استفاده می‌شود. یعنی شرکت‌های تولیدکننده ورق روغنی معمولاً خطوط تولید سایر ورق‌های آهنی، مانند ورق گالوانیزه یا ورق رنگی، را نیز دارا می‌باشند و از این محصول در سایر خطوط تولیدی خود بهره می‌برند.

ورق روغنی معمولی به صورتی تولید و ساخته می‌شود که در شرایط مرطوب و شرایط خورنده چندان مقاوم نیستند و به راحتی دچار خوردگی می‌شوند. بنابراین شرکت‌های تولیدکننده این ورق‌ها، به هنگام جابجایی، از لایه روغن بر سطح آن استفاده می‌کند. این کار مانع از خوردگی آن می‌شود و باید به هنگام استفاده، شستشو داده شود. این لایه روغنی باعث شده است که از لفظ ورق روغنی برای این محصول استفاده شود.

ورق روغنی به دست آمده از نورد سرد به دو صورت مصرف می‌شود: مصارف ساختمانی و مصارف صنعتی. در مصارف ساختمانی ورق روغنی به صورت خام تحت برش و سایر فعالیت‌های شکل دهی قرار می‌گیرد و در بخش‌های مختلف ساختمانی به کار برده می‌شود. با توجه به اینکه ورق روغنی از نورد سرد به دست می‌آید کیفیت و ظاهر بسیار مناسبی دارد و استفاده از آن خوشایند مشتریان است.

البته در برخی موارد، ساخت ورق روغنی حالت خاصی به خود می­گیرد و مقاومت آن افزایش می­یابد؛ در این حالت از ورق روغنی برای نمای ساختمان نیز استفاده می­شود.

اما، در مصرف صنعتی، ورق روغنی وارد خطوط تولید محصولات گالوانیزه یا لوله‌های گالوانیزه می‌شود. در این حالت سطح ورق روغنی مجدداً پوشش داده شده و با توجه به مقاومت در برابر خوردگی آن، از آن در بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. البته در برخی موارد از ورق روغنی در ساخت لوله و مخازن تحت فشار نیز استفاده می‌شود، که در این حالت باید سطح آن با پوشش‌های رنگی آغشته شود.

ورق‌های روغنی در ضخامت و مساحت مختلفی ساخته می‌شوند. ضخامت این ورق‌ها بین 3/0 میلیمتر تا 3 میلی متر متغیر است و در طول و عرض‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. در واقع طول و عرض ورق‌های روغنی را سفارش مشتریان و همچنین استانداردهای بین المللی تعیین می‌کند.

از شرکت‌های تولیدکننده فعال ورق روغنی در ایران می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان، شرکت هفت الماس و شرکت فولاد غرب اشاره کرد. شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگترین تولیدکننده ورق روغنی در ایران، محصولات خود را به صورت ورق‌های روغنی ساده و آجدار عرضه می‌کند، که نوع آجدار آن با طرح بادامی بیشتر در معابر و ایجاد سازه‌های مصنوعی کاربرد دارند.

البته یکی از شرکت‌های منحصربه فرد ایرانی در تولید ورق روغنی شرکت فولاد صدرای تبریز است که ورق روغنی را در فشار بالا تولید می‌کند. این فرایند باعث می‌شود که مقاومت این محصول افزایش یافته و جلای بسیار مناسبی داشته باشد. ورق روغنی شرکت فولاد صدرای تبریز عمدتاً در ظاهر ساختمان به کار می‌رود.

همچنین از ورق‌های روغنی خارجی موجود در بازار ایران می‌توان ورق‌های روس و قزاق را نام برد که کیفیت بسیار مناسبی دارند. عمده ورق‌های روغنی وارداتی به صورت رول هستند که در داخل کشور و در شرکت‌های فولاد برش داده می‌شوند.

سامانه آهن به عنوان یکی از بزرگترین سامانه‌های فروش اینترنتی آهن، زمینه دسترسی افراد به ورق‌های روغنی شرکت‌های مختلف را فراهم آورده است. مشتریان می‌توانند با مراجعه به سامانه آهن انواع مختلف ورق‌های روغنی را مشاهده کنند و شرایط ساختاری آنها را بررسی کنند و سپس از طریق مشورت با مشاوران زبده اقدام به خرید کنند.

سامانه آهن اطلاعات کامل ورق‌های روغنی را شامل ضخامت، طول و عرض، شکل ورق، کشور تولیدکننده و قیمت در سایت خود قرار داده است و مشتریان می‌توانند قیمت‌های روزانه را به راحتی از سایت دریافت کنند.

 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021