پروفیل

پروفیلپروفیل (Profile) از محصولات کارخانجات تولید فولاد و آهن است که از آن برای ایجاد واحدهای اتصالی مجزا مانند درب و پنجره استفاده می شود. در واقع پروفیل ها با توجه به ساختار منحصربه فردی که دارند به راحتی به هم متصل می شوند و کابران می توانند قطعات آهنی و آلومینیومی مختلفی (با توجه به جنس) پروفیل تولید کنند. شاید به جرئت بتوان گفت که پروفیل بعد از میلگرد از محصولات پرکاربرد فلزی است که هنوز هم مشتریان پروپا قرص دارد.
پروفیل از لحاظ لغوی به معنی ثابت و متصل است و در بازارهای بین المللی لفظ پروفیل بسیار گسترده تر از استفاده در ایران است. با این وجود، وسعت پروفیل ها به حدی زیاد است که استفاده از واژه پروفیل برای آنها کم است و اغلب صنعتگران برای آن از پیشوند و پسوند استفاده می کند. در واقع در تعریف جهانی پروفیل سایر محصولات مانند لوله و تیرآهن گنجانده می شود، اما تعریف پروفیل در ایران هنوز به سبک سنتی بوده و شامل پروفیل آهنی در ساخت درب و پنجره و کاربردهای مشابه می شود.
پروفیل ها از جنس های مختلفی مانند آلومینیوم، فولاد، آهن، کامپوزیت، پلاستیک و موارد مشابه ساخته می شوند و با توجه به نوع کاربرد مورد انتظار، جنس آنها انتخاب می شود. پروفیل ها همانند سایر محصولات آهنی دارای ضخامت مختلفی است و ضخامت آن با توجه به نوع کاربرد این محصول تغییر می کند. پروفیل ها در سطح مقطع و طول و عرض مختلفی ساخته می شوند و معمولا سازندگان اندازه آنها را تابع نظر مشتری و استانداردهای بین المللی قرار می دهند.
پروفیل های آلومینیومی و کامپوزیتی از نوع پرکاربرد پروفیل ها هستند که از آنها در تولید پنجره های دو جداره استفاده می شود. با توجه به اینکه این پروفیل های استحکام مکانیکی و مقاومت در برابر خوردگی مناسبی دارند گزینه بسیار مناسبی برای درب و پنجره محسوب می شوند.
با توجه به شرایط مقتضی و وسیع بودن پروفیل های آهنی، در این مبحث عمدتا پروفیل های آهنی مورد بحث قرار می گیرند و کاربردهای آنها در شرایط مختلف بررسی می شود.
پروفیل ها با توجه به نوع استفاده از آنها به پروفیل های ساختمانی و صنعتی دسته بندی می شوند. پروفیل های ساختمانی به سه دسته، پروفیل نورد گرم، پروفیل نورد سرد، و پروفیل های مرکب طبقه بندی می شوند. پروفیل های نورد سرد، با توجه به نوع سازوکار تولیدی آنها دقیق تر هستند و معمولا از آنها در کارهای کوچک و سبک و همچنین دقیق استفاده می شوند. استفاده در لاپه ها، ناودانی، تیرهای تکیه گاهی، سقف کاذب و چارچوب های درهای ساختمانی نمونه هایی از استفاده از پروفیل های نورد سرد می باشند.
اما قضیه استفاده از پروفیل ها در صنعت بسیار گسترده تر است و بسیاری از تجهیزات از پروفیل های مختلف ساخته می شوند. از تجهیزات آموزشی ساده گرفته تا تجهیزات سنگین کاربردی، از پلکان های مصنوعی گرفته تا پارتیشین بندی محیط صنعتی، همه نمونه هایی از کاربرد پروفیل در صنعت هستند که نقش وسیع این محصولات را نشان می دهد.
پروفیل های نورد گرم به دقت بالایی نیاز ندارند و در مواردی مانند لوله، قوطی، ناودانی، سپری، تسمه ورق و میلگرد به کار برده می شوند. در این پروفیل ها به ماده اولیه حرارت داده می شود و پروفیل مورد نظر به دست می آید. پروفیل های مرکب ترکیب از نوردهای سرد و گرم هستند و در حالت کلی کارایی و عملکرد بهتری نسبت به بقیه از خود نشان می دهند. 
در بازار ایران انواع مختلفی از پروفیل ها و ساخت شرکت های مختلف وجود دارند و گستردگی آنها به حدی است که انتخاب آن برای کاربران و سازندگان پروژه های عمرانی بسیار سخت کرده است. اما خوشبختانه عمده بازار پروفیل ایران در اختیار شرکت های ایرانی قرار دارد وفقط در برخی موراد خاص واردات پروفیل صورت می گیرد.
از شرکت های فعال داخلی تولیدکننده پروفیل در ایران می توان به 3 شرکت فعال فولاد مهر، سکو ایران، و جهان پروفیل پارس اشاره کرد. شرکت فولاد مهر بیشتر به تولید پروفیل مشغول است و پروفیل هایی مانند، پروفیل های قوطی مربع، پروفیل قوطی مستطیل، پروفیل های درب و پنجره، پروفیل های چارچوب فلزی و پروفیل های قوطی ستونی می کند. این شرکت عمده تولیدات خود را به لوله و پروفایل تخصیص داده است و با ظرفیت 275 هزار تن فعالیت دارد.
 این در حالیست که شرکت های سکو ایران و جهان پروفیل پارس علاوه بر تولید، واردات پروفیل نیز انجام می دهند.
در بازار ایران پروفیل شرکت های خارجی نیز موجود است که اصلی ترین پروفیل های مربوط به کشورهای قزاق، روس، تایوان و چین هستند. البته باجه به اینکه تولید پروفیل در ایران بالا است و بیشتر نیاز داخل را شرکت های ایرانی تامین می کنند، شرکت های خارجی فقط در زمینه واردات محصولات خاص که در ایران تولید نمی شوند مشغولند.
سامانه آهن یکی از تامین کنندگان پروفیل به صورت اینترنتی است که امکان خرید اینترنتی این محصول را برای مشتریان فراهم آورده است. در این سامانه مشخصات پروفیل از لحاظ ضخامت، طول، ابعاد، تولید کننده و قیمت درج شده است و کاربران می توانند به راحتی به قیمت های این محصول دسترسی داشته باشند.
 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021