تیر آهن

تیر آهنتیرآهن (girder) یکی از سازه‌های فولادی است که در علوم مهندسی برای حمایت و پشتیبانی از سایر سازه‌های ضعیف‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً تیرآهن به صورت افقی بر سقف دیواره سازه قرار می‌گیرد و سایر قسمت‌ها با توجه موقعیت تیرآهن قرار می‌گیرند.

واژه تیرآهن در متون علمی به عنوان سازه‌ای بلند و مستقیم تعریف می‌شود که توانایی حمل بار مختلفی را دارند. البته واژه تیر در مورد خودرو نیز به کار برده می‌شود، اما در کارهای اجرایی و مهندسی اغلب تیرآهن همان سازه فولادی افقی است که بارهای اعمالی از اطراف را تحمل می‌کند.

تیرآهن‌های به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که با توجه به نوع کاربرد آنهاست. تیرآهن‌های بال پهن، تیرآهن‌های زنبوری، تیرآهن Z شکل و دیگر شکل از فرم‌های رایج تیرآهن مصرفی هستند.

به طور کلی تیرآهن را با توجه به شکل ظاهری و استانداردهای اندازه‌گیری آنها به 3 دسته رسمی تقسیم بندی می‌کنند. البته تیرآهن زنبوری که به صورت عرفی در ساخت و ساز استفاده می­شود در این دسته بندی لحاظ نمی­شود.

1.        تیرآهن نیم پهن IPE

تیرآهن این دسته به صورت حرف I انگلیسی هستند و ظاهر مشخصه آنها به شکلی است که اگر در محور افق به آن نگاه کنید، باله‌های کناری آن در محور موازی با هم قرار دارند. این نوع از تیرآهن که محبوبیت خاصی بین مهندسان ایرانی دارد، مطابق با استانداردهای اروپا ساخته می‌شود و از آن در ساختمان سازی، پل سازی، سازه‌های سنگین و پل ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود. در حال حاضر انواع تیرآهن نیم پهن در داخل کشور کامل نمی­باشد و برخی سایزهای آن از 13 الی 27 از کشور ترکیه وارد می­شود که مطابق با استاندارد اروپا هستند.

2.        تیرآهن INP

اسم‌گذاری این نوع از تیرآهن بر اساس شکل ظاهری آن صورت گرفته است و کسانی که با تیرآهن و شکل ظاهری آن آشنایی داشته باشند، به خوبی می‌توانند آن را تشخیص دهند. در این نوع تیرآهن فاصله دو لبه در بالای تیرآهن بیشتر از فاصله آنها در عمق آن است. در واقع لبه‌های تیرآهن به آرامی به سمت داخل جمع شده‌اند.

این نوع از تیرآهن بیشتر ساخت کشورهای روسیه و چین هستند و استانداردهای آنها توسط استاندارد این دو کشور تعیین می‌شود. تیرآهن‌های وارداتی از کشورهای روسیه و چین عمدتاً از این نوع هستند، و حتی اگر تولیدی از این محصول در داخل کشور انجام بگیرد تحت لیسانس این دو کشور می‌باشد.

3.        تیرآهن IPB

این نوع از تیرآهن تحت عنوان تیرآهن H نیز شناخته می‌شود. دلیل نامگذاری این تیرآهن به این دلیل بوده است که لبه‌های این نوع از تیرآهن نسبت به دیگر تیرآهن‌ها بلندتر بوده و در واقع از عمق بیشتری برخوردارند. تیرآهن نوع IPB عمدتاً با توجه به وزن آنها به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند.

تیرآهن IPB سبک‌تر را نماد IPBL نشان می‌دهند که حرف L به معنای سبک بودن آن است. تیرآهن IPB سنگین‌تر را با نماد IPBV معرفی می‌کنند که حرف V نشان دهنده سبک بودن این نوع از تیر آهن است.

4.        تیرآهن لانه زنبوری

از این نوع تیرآهن در استانداردهای رسمی دنیا استفاده نمی‌شود و در واقع نوعی تیرآهن تولیدی محسوب نمی‌شود، اما با توجه به حجم گسترده استفاده از آن، در عرف از آن به عنوان تیرآهن یاد می‌شود. در واقع تیرآهن زنبوری ریخته گری نمی‌شود و همان تیرآهن‌های عادی برش داده شده و داخل آنها خالی می‌شود.

سپس این تیرآهن‌های نورد شده را به صورت لب به لب جوشکاری می‌کنند و فضای آن به صورت یک شش ضلعی همانند لانه زنبور درمیآورند. این نوع از طراحی تیرآهن برای نگه داشتن سایر تیرآهن‌های ساده بسیار مفید است.

اما دلیل عمده استفاده از این نوع طراحی، به افزایش مدول مقطع و ممان اینرسی تیر برمی‌گردد که باعث می‌شود تیر آهن مقاومت خمشی بیشتری از خود نشان دهد؛ یعنی تیرآهن به دست آمده علی رغم ارتفاع بیشتر، مقاوم‌تر بوده و هم وزن تیرآهن اصلی می‌باشد این نوع از تیرآهن در ساخت اسکلت فلزی به صورت پل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیرآهن در ایران در بیشتر شرکت‌ها تولید می‌شود و محصول بسیار محبوبی به شمار می‌رود. یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن در ایران شرکت ذوب آهن اصفهان است که انواع تیرآهن‌های ذکر شده در بالا را تولید می‌کند. تیرآهن‌های تولیدی شرکت ذوب آهن اصفهان در سایزهای بین 12 تا 30 ساخته می‌شوند و در سه نوع فولاد 37، فولاد 44 و فولاد 52 تهیه می‌شوند.

در ساخت تیرآهن معمولاً از درصد وزنی عناصر مختلف استفاده می‌شود که باعث می‌شود نوع فولاد تغییر کند و خصوصیات مکانیکی و خمشی آن نیز تغییر کند. در ریخته‌گری فولاد تیرآهن از عناصر کربن، سیلیسیم، منگنز، فسفر، گوگرد و نیتروژن استفاده می‌شود که با توجه به استانداردهای در نظر گرفته مقدار هر کدام از آنها متغیر است.

با وجود اینکه تولید تیرآهن در ایران از حجم مناسب و بالایی برخوردار است، اما هنوز هم از برخی کشورهای دیگر تیرآهن وارد می‌شود. از کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان، روسیه، چین و همچنین کشور کره تیرآهن‌های نوع IPE وارد می‌شود. البته از کشورهای چین و روسیه تیرآهن‌های نوع INP بیشتر وارد می‌شود.

سامانه آهن به عنوان همکاری تجاری شرکت ذوب آهن انواع تیرآهن‌های ساخت این شرکت را به صورت اینترنتی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. در منوی ارائه شده در سامانه آهن انواع شاخه تیرآهن از سایزهای 14 تا 30 وجود دارد که در صورت سفارش مشتری مستقیماً به محل فرستاده می‌شود.

سامانه آهن با ایجاد این سازوکار ساده زمینه فروش محصولات با کیفیت داخلی را فراهم آورده است و ضمن خدمت به صنعت فولاد کشور، دسترسی مشتریان به محصولات با کیفیت را فراهم آورده است.

 

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021