محصولات آهنی ایران به کجا صادر می‌شوند؟
محصولات آهنی ایران به کجا صادر می‌شوند؟

محصولات آهنی ایران به کجا صادر می‌شوند؟


تعداد بازدید : 570      ۹۶/۰۴/۰۳امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا بخش اعظمی از تولیدات فولادی به سایر کشورها صادر می‌شود و نقش مهم این صنعت در تجارت جهانی بر کسی پوشیده نیست. کشور آمریکا در سال 2016 به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده محصولات آهنی شناخته شده است، در عوض صنعت فولاد چین به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده.

خوشبختانه یا متأسفانه بین این دو ابرقدرت صنعت آهن در دنیا نزاع بزرگی شروع شده است و کشورهای مختلف ازجمله ایران و هند تمایل دارند جای بیشتری از بازار فولاد به خود اختصاص دهند. همان‌طور که کشور هند برنامه افزایش 300 درصدی خود را به مقامات دولتی داده است، ایران نیز در سند چشم‌انداز بر روی تولید 55 میلیون تنی برنامه‌ریزی کرده است.

جالب است بدانید که ایران در حال حاضر در رتبه 14 تولیدکننده آهن در دنیا قرار دارد و با این روند بازهم رتبه خود را کاهش خواهد داد. در حال حاضر ایران نزدیک به 4 تا 5 میلیون تن از محصولات آهنی خود را صادر می‌کند که در مقابل کشورهای بزرگ عدد ناچیزی است اما نسبت به امکانات و شرایط تحریمی سخت می‌تواند امیدوارکننده باشد.

لازم به ذکر است که در سال 2006 بیش از 36 درصد؛ در سال 2009 حدود 28.6 درصد؛ در سال 2014 حدود 26.8 درصد و در سال 2016 بیش از 31 درصد از کل فولاد تولیدشده در دنیا بین کشورها ردوبدل و صادر شده است. اما با حجم تجارت و صادرات، محصولات و بازار هدف تولیدات ایران کدام کشورها هستند.

خوشبختانه کشور ایران از لحاظ منابع زیرزمینی جزء کشورهای برتر دنیا به شمار می‌رود و به همین خاطر چرخه تولید محصولات آهنی در ایران کامل است. در ایران اکثر محصولات تخت مانند ورق، نوارها و صفحات تولید می‌شوند، محصولات طویل مانند انواع میلگرد، ریل‌های سنگین، انواع تیرآهن نیز تولید می‌شوند

صادرات محصولات آهنی ایران در سال 1380 حدود 70 درصد از سبد صادراتی کشور را تشکیل می‌داده‌اند که متأسفانه به دلیل تحریم و شرایط بد اقتصادی تا سال 1390 این روند کاهشی بوده است و در سال 1390 به کمترین مقدار خود یعنی 11 درصد رسیده است. اما از سال 90 تا 95 روند افزایشی به خود گرفته است و در سال 95 میزان صادرات محصولات آهنی ایران به 5.9 میلیون تن رسید.

عمده محصولات آهنی مورد نیاز کشور جز برخی محصول خاص اکثراً در داخل تولید می‌شوند و محصولات تخت فولادی تولیدی برخی کشورهای خاص مانند روسیه و چین به کشور وارد شده‌اند.

اما محصولات تخت فولادی کشور به کشورهای ایتالیا، امارات متحده عربی، اسپانیا و عمان صادر می‌شوند. در مقابل محصولات طولی فولادی مانند میلگرد و تیرآهن به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، و پاکستان صادر می‌شوند. البته پیش‌بینی می‌شود، با توجه به رونق مجدد در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان و همچنین افزایش تعداد شرکت‌های تولید محصولات آهنی در کشور، حجم صادرات کشور بازهم افزایش یابد و این کشور بتواند نقش بزرگ‌تری در صادرات فولاد دنیا بازی کند.

البته کشور ایران علاوه بر مشکل بزرگ تحریم‌های اقتصادی با مشکلاتی مانند نوسانات نرخ ارز، تغییرات قوانین و مقررات تجاری، قوانین و مقررات گمرکی و مشکلات مربوط به حمل‌ونقل دست‌وپنجه نرم می‌کند که می‌تواند سرمایه‌گذاران و خریداران این بخش را شدیداً اذیت کند و از فعالیت در این عرصه بازدارد.

 

منبع : www. worldsteel.org

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021