تحلیل بازار آهن تلاطم آسانسوری بازار و انتظار برای رونق در مسکن
تحلیل بازار آهن تلاطم آسانسوری بازار و انتظار برای رونق در مسکن

تحلیل بازار آهن تلاطم آسانسوری بازار و انتظار برای رونق در مسکن


تعداد بازدید : 240      ۹۶/۰۵/۰۲به گزارش سامانه آهن، بعد از تلاطم دو هفتگی، بازار آهن همچنان امواج قیمت را بالا و پایین می­برد، روال عرضه و تقاضای محصولات فولادی تقریبا برابر شده؛ تعرفه واردات محصولات فولادی افزایش یافته؛ انبار فولادسازان خالی شده و انباشت خود را فروخته‌اند؛ و بازاریان منتظر رونق در بخش مسکن هستند.

با وجود اینکه قیمت فولاد برخی شرکت­ها ثابت گزارش شده است، اما عرضه شرکت­های بزرگ تولید فولاد کشور همچنان پایین و قطره چکانی است و دلالان نیز به این تلاطم قیمتی دامن زده­اند. هرچند انتظار می­رود ظرف چند روز اخیر عرضه این شرکت­ها بیشتر شود،اما هنوز هم تقاضا بالاتر از عرضه است.

با افزایش عرضه برخی از شرکت‌ها، بخشی از تقاضای کشور تأمین شده و برخی از تقاضای کاذب کشور نیز که توسط دلالان ایجاد شده بود خوابید؛ از طرفی همین موضوع می­تواند بر آینده بازار آهن تاثیرگذار باشد. البته عضو هیئت‌مدیره اتحادیه آهن و فولاد کشور این افزایش قیمت را طبیعی می‌داند و معتقد است افزایش تقاضا عکس‌العمل بازار بوده است.

محمدصادق چیت‌ساز در خصوص وضعیت فعلی بازار اظهار داشت: "به‌طور سنتی و رسم هر ساله قیمت فولاد در 6 ماهه اول سال افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه افزایش قیمت فولاد در داخل کشور با افزایش قیمت بین‌المللی فولاد همراه شده است و این افزایش قیمت محسوس‌تر شده است، اما نمی‌تواند نگران‌کننده باشد و بهتر است بازاریان دیدگاه مثبت به این قضیه داشته باشند".

اگرچه ردپای دلالان در افزایش قیمت محصولاتی مانند میلگرد و شمش فولادی در بازار بورس دیده می‌شود، اما چیت‌ساز از این موضوع چشم‌پوشی کرده و افزایش نرخ ارز، افزایش تعرفه واردات، افزایش صادرات و رونق در بازار مسکن را عوامل اصلی افزایش قیمت می‌داند.

این عضو اتحادیه فولاد و آهن کشور ضمن تعریف از کیفیت فولاد ایران اظهار داشت: کارخانه‌های ایرانی به نسبت بیشتری از سنگ آهن استفاده می‌کنند و از قراضه کمتری در تولیدات خود بهره می‌برند. همین موضوع باعث شده است که اقبال عمومی سایر کشورها نسبت به فولاد ایرانی بیشتر باشد.

وی همچنین با مؤثر خواندن پیش‌بینی رونق مسکن بر بازار آهن افزود: پیش‌بینی می‌شود بعد از چندین سال رکود خسته‌کننده در بازار مسکن، بالاخره امسال شاهد رونق در این بازار باشیم. به همین دلیل میزان تقاضا به‌تبع این محرک افزایش محسوسی داشته است و همین موضوع باعث خالی شدن دست فولادسازان شده است.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021