آیا فولاد ایران به سرنوشت فولاد چین دچار می‌شود؟
آیا فولاد ایران به سرنوشت فولاد چین دچار می‌شود؟

آیا فولاد ایران به سرنوشت فولاد چین دچار می‌شود؟


تعداد بازدید : 162      ۹۶/۰۵/۰۷به گزارش سامانه آهن، با تصویب برنامه جامع سند چشم‌انداز و اجرای برجام، صنعت فولاد ایران با رونق مناسبی مواجه شده است و به نظر می‌رسد به‌زودی به جمع تولیدکنندگان بزرگ فولاد در دنیا وارد خواهد شد. اما در چند هفته گذشته ورق نورد گرم ایران مشمول قوانین آنتی دامپینگ اتحادیه اروپا شده است و به نظر می‌رسد سایر محصولات آهنی ایران نیز مشمول این قوانین شوند.

در سال جدید میلادی و پس از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، قوانین آنتی دامپینگ سختی علیه فولاد چین به تصویب رسید و واردات فولاد این کشور را محدود کرد. به دنبال آمریکا، اتحادیه اروپا نیز واردات خود از کشور چین را کاهش داده و تعرفه‌های متفاوتی برای آن وضع کرد.

به گزارش متال بولتن، شرکت‌های فولاد اروپایی به‌خوبی بازار فولاد ایران را رصد می‌کنند و آمار تولید فولاد ایران و شمش‌های و بیلت آهنی ایران را در دست دارند. طبق این گزارش شرکت‌های اروپایی از افزایش تولید بیلت ایرانی ابراز نگرانی کرده‌اند و معتقدند که این افزایش تولید می‌تواند به شرکت‌های فولادی اتحادیه اروپا ضربه بزند.

در این گزارش به احداث یک واحد تولید بیلت جدید در یزد اشاره شده است که توان تولید 1.2 میلیون تن در سال را دارد و با تزریق این محصولات می‌تواند قیمت فولاد در دنیا را به چالش بکشد. منابع بازار اروپا معتقدند که واردات بیلت آهنی ایران به اندونزی قیمت فولاد جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

همچنین در این گزارش به سرمایه‌گذاری کشور اتریش در بخش تولید فولاد اسلب ایران اشاره شده است و اعلام شده است که اگر این واحد تکمیل شود2.8 میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد ایران افزوده می‌شود و مطمئناً تولید فولاد ایران جهش چشمگیری خواهد داشت.

اگرچه در این گزارش اشاره‌ای به وضع قوانین آنتی دامپینگ علیه محصولات ایرانی نشده است، اما به نظر می‌رسد آمار کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به فولاد ایران بسیار کامل است و حتی از شرکت‌های ایرانی نیز بیشتر است، بنابراین همین موضوع نگرانی در مورد افشای این اطلاعات و وضع قوانین سخت‌گیرانه بیشتر می‌کند.

لازم به ذکر است که در چند هفته گذشته اتحادیه اروپا ورق نورد گرم شرکت فولاد مبارکه را مشمول قوانین آنتی دامپینگ کرده و تعرفه سنگین برای واردات آن وضع کرده است. به عقیده اتحادیه اروپا، فولاد ایران و به‌طور ویژه ورق نورد گرم، بیلت و شمش آهنی، ارزان بوده و می‌تواند شرکت‌های فولادساز اروپا را با مشکل مواجه می‌سازد. البته تولیدکنندگان فولاد ایرانی نیز می‌توانند در این رابطه بااحتیاط عمل کرده و آمار دقیق تولیدات خود را به‌راحتی در اختیار آنها قرار ندهند.

منبع: متال بولتن

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021