بازار نگران‌کننده مسکن و تلاطم ادامه‌دار بازار آهن
بازار نگران‌کننده مسکن و تلاطم ادامه‌دار بازار آهن

بازار نگران‌کننده مسکن و تلاطم ادامه‌دار بازار آهن


تعداد بازدید : 279      ۹۶/۰۵/۰۷به گزارش سامانه آهن، با شروع فصل گرم و ادامه ساخت‌وساز انتظار می‌رفت که بازار مسکن رونق گرفته و قیمت فولاد نیز به‌تبع آن تغییر کند، اما بازار مسکن هنوز هم در خواب طولانی‌مدت به سر می‌برد و قیمت فولاد هم روزبه‌روز افزایش می‌یابد.

درحالی‌که در هفته گذشته تحلیلگران بسیاری افزایش قیمت فولاد در ابتدای هر سال را طبیعی دانسته بودند و معتقد بودند که رونق ساخت‌وساز و انتظار رونق بازار مسکن یکی از محرک‌های قیمت فولاد به شمار می‌رود، اما امروز رئیس اتحادیه مشاورین املاک از رکود بالای این صنعت خبر داد.

به گزارش رئیس اتحادیه مشاورین املاک تهران میزان معاملات مسکن در کشور نسبت به مشابه سال گذشته با رکود 12 درصدی مواجه شده است و تصور نمی‌شود که این رکود به‌زودی برطرف شود. اما تحلیلگرانی که گرانی فولاد را به رونق بازار مسکن ربط داده بودند در این مقوله شکست خورده و به نظر می‌رسد رونق چندانی در این بازار ایجاد شود.

از طرفی گرانی محصولاتی مانند میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی می‌تواند اثر منفی بر ساخت‌وساز داشته باشد و این افزایش قیمت آنها را از ادامه کار دلسرد می‌کند. از طرفی افزایش قیمت می‌تواند سود کار آنها را کاهش داده و اقبال عمومی به خرید مسکن کم شود.

تلاطم ادامه‌دار فولاد

یکی دیگر از موضوعات نگران‌کننده در بخش ساخت‌وساز تلاطم مداوم بازار فولاد است. طبق گزارش لحظه‌ای بورس قیمت محصولات فولادی همچنان روند افزایش دارد و کاهش قیمت خاصی برای آن در چند روز آینده متصور نیست. همچنان بسیاری از شرکت‌های پایین‌دست از نبود شمش فولادی می‌نالند و شرکت‌های بزرگ به تزریق قطره‌ای محصولات خود ادامه می‌دهند.

همچنین یکی از موارد تأثیرگذار بر افزایش قیمت فولاد به افزایش قیمت قراضه آهن برمی‌گردد. طبق گزارش‌های امروز قیمت خرید قراضه آهن در سه مرکز ابهر، اهواز و یزد افزایش یافته است. مطمئناً افزایش قیمت می‌تواند قیمت تولید تمام شده فولاد را افزایش دهد.

میلگرد نیز یکی از محصولاتی است که حدود 30 تومان در هر کیلو افزایش داشته است. اصولاً افزایش قیمت میلگرد تابع تحرکات قیمتی شمش آهنی و میزان تقاضای بازار است؛ در نتیجه؛ با توجه به افزایش قیمت شمش آهنی در بازار بین‌المللی و همچنین بالا بودن تقاضای بازار نسبت به عرضه، قیمت میلگرد نیز افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که قیمت شمش فولادی در مدت 5 ماه گذشته به‌صورت انفجاری بالا رفته و در حدود 40 درصد افزایش قیمت داشته است و از قیمت 1522 تومان به 2014 تومان رسیده است.

منبع : www.isna.ir

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021