ذوب آهن اصفهان از تحویل ریل ملی تا رکوردشکنی در قیمت میلگرد
ذوب آهن اصفهان از تحویل ریل ملی تا رکوردشکنی در قیمت میلگرد

ذوب آهن اصفهان از تحویل ریل ملی تا رکوردشکنی در قیمت میلگرد


تعداد بازدید : 177      ۹۶/۰۵/۰۹به گزارش سامانه آهن، این هفته شاهد دو اتفاق جالب و گیج‌کننده بودیم که ذهن بازاریان فولاد را به خود مشغول کرده‌اند؛ تحویل ریل ملی در ذوب آهن و رکوردشکنی قیمت میلگرد. هرچند مردم هنوز مزه افزایش قیمت میلگرد را می‌چشند اما امیدوارند بالاخره ریل ملی نیز تحویل داده شود و شاهد موفقیت بزرگ‌ترین تولیدکننده ریل راه آهن در کشور باشند.

تحویل ریل ملی

احسان دشتیانه، معاون بازاریابی شرکت ذوب آهن، با اعلام اینکه تا پایان سال جاری 40 هزار تن ریل مورد نیاز راه آهن کشور را تحویل خواهیم داد، افزود: شرکت ذوب آهن در یک قرارداد جدید با شرکت ساخت و توسعه زیربنایی قرار است 60 هزار تن ریل تحویل آنها دهد و از این طریق تا پایان سال جاری 100 ریل ملی تحویل این شرکت شود.

شرکت ذوب آهن از چند سال پیش با مشکلات متعددی روبرو بوده است و همیشه بدهی‌های بالای آن مدنظر بازاریان قرار داشت. اما این شرکت با همان وضعیت به فعالیت خود ادامه داده و از سال 94 مجدداً وارد فاز سوددهی شده است. این شرکت در اقدام اولیه خود، قرارداد فروش ریل راه آهن به دولت را گرفت و از این طریق بخشی از بدهی‌های بانکی خود را تسویه کرد.

اما دشتیانه معتقد است که دولت باید بودجه‌های نقدی نیز وارد این قرارداد کند. وی افزود: ما از دولت درخواست داریم که برای قرارداد وزارت راه با ما بودجه نقدی در نظر بگیرد. زیرا ما در حال حاضر برای گشایش فاینانس داخلی خود با مشکل مواجه هستیم و دولت باید در این رابطه اقدامات لازم صورت دهد.

لازم به ذکر است که روند تولید ریل ملی از 3 ماه دیگر و با ورود بازرسان راه آهن به شرکت ذوب آهن آغاز می‌شود.

افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن

اما خبر دیگر از شرکت ذوب آهن، افزایش قیمت میلگرد این شرکت در بازار بورس به قیمت 1917 تومان است. همان‌طور که از بازار بورس گزارش شده است قیمت میلگرد ساخت شرکت ذوب آهن اصفهان بدون ارزش افزوده به قیمت 1917 تومان رسیده است که می‌تواند خبری نگران‌کننده باشد.

بعد از چند هفته افزایش قیمت میلگرد و ورق در بازار به دلایل مختلف، انتظار می‌رفت که تولیدکنندگان بزرگ و دولت مانع از این افزایش قیمت لجام گسیخته شوند. اما خبرایی که از بازار به گوش می‌سد حاکی از افزایش مداوم قیمت‌ها در روزهای آینده است.

افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به این قیمت در بازار بورس یک رکورد محسوب می‌شود و می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری بر بازار داشته باشد. اگر افزایش قیمت به همین روال ادامه داشته باشد و به بازار آزاد نیز کشیده شود، باید چهره‌ای متفاوت از بازار فولاد مشاهده کرد. البته سود این نوسانات به جیب تولیدکنندگان فولاد کشور می‌رود و به احتمال زیاد اهمیت چندانی برای آنها نخواهد داشت.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021