استفاده بازار مسکن برای رونق صنعت فولاد2 میلیون واحد لازم است
استفاده بازار مسکن برای رونق صنعت فولاد2 میلیون واحد لازم است

استفاده بازار مسکن برای رونق صنعت فولاد2 میلیون واحد لازم است


تعداد بازدید : 139      ۹۶/۰۵/۱۱به گزارش سامانه آهن، بسیاری از تحلیلگران اقتصادی معتقدند که بازار مسکن و صنعت فولاد به یکدیگر وابسته‌اند و رونق مسکن می‌تواند زمینه خروج از رکود در صنعت فولاد را رقم بزند. به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس برای برون رفت از وضعیت موجود، دولت باید زمینه احداث 2 میلیون واحد مسکونی را فراهم سازد.
اگرچه در دو سال اخیر تولید فولاد کشور روند افزایشی داشته است و بخشی از آن نیز صادر می‌شود، اما هنوز تقاضای چشمگیری از سمت بازار مسکن برای فولاد دریافت نشده است و همین موضوع تولیدکنندگان بزرگ فولاد را نگران کرده است. حمید گرمابی با اشاره به رکود سنگین حاکم بر بازار مسکن افزود: رکود در بازار مسکن نه‌تنها فعالان این بازار را زمین‌گیر کرده است، بلکه صنعت فولاد کشور نیز چندان امیدی به آن ندارند.
در سال اخیر و با اجرای برجام زمینه صادرات محصولات آهنی کشور به اروپا و سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس فراهم شده است و این موضوع تولیدکنندگان فولاد کشور را به سمت صادرات برده است. از طرفی این حجم صادرات بازار کشور را خالی کرده و افزایش قیمت چشمگیری بر محصولاتی مانند میلگرد و تیرآهن تحمیل کرده است.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس افزود: اولویت تولیدکنندگان فولاد کشور باید بازار داخلی باشد، زیرا فشار اعمالی بر صنایع پایین‌دست و کوچک می‌تواند آنها را فلج کند. اگرچه صنعت آهن ایران قابلیت حضور فعال در بازارهای جهانی را دارد، اما شرایط کنونی می‌تواند برای کشور بسیار خطرناک باشد و قیمت تمام شده محصولات آنها را بالا می‌برد.
گرمابی افزود: برای خروج از وضعیت موجود و همچنین رونق پایدار در بازار آهن، دولت باید از سیاست‌های ضد رکودی حمایت کند و در بخش‌های مسکن و معدن سرمایه‌گذاری کند. طبیعتاً استخراج ارزان‌تر و مناسب و همچنین بالا رفتن آمار ساخت‌وساز کشور می‌تواند تقاضا و عرضه را متوازن کند و ترازوی بازار فولاد را میزان کند.
وی همچنین اشاره‌ای به واحدهای مسکونی خالی تهران کرده و اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 300 هزار واحد مسکونی در تهران خالی هستند که عمدتاً بزرگ بوده و طبقات متوسط و کم‌درآمد جامعه توان خرید آنها را ندارند. در حال حاضر کشور به بیش از 2 میلیون واحد مسکونی متوسط و کوچک نیاز دارد که در صورت ساخت آنها، نه‌تنها بازار مسکن جان مجدد می‌گیرد، بلکه رونق مناسبی به بازار فولاد داده می‌شود.
گرمابی همچنین از وضعیت معادن کشور پرداخت و افزود بخشی از معادن کشور در حال رکود و تعطیلی هستند. مطمئناً ورود سرمایه‌گذاران خارجی و همکاری دولت با آنها می‌تواند زمینه رونق مجدد در بخش معدن را فراهم سازد
 
تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021