صادرات ارزان فولاد و گران شدن لحظه‌ای فولاد در داخل
صادرات ارزان فولاد و گران شدن لحظه‌ای فولاد در داخل

صادرات ارزان فولاد و گران شدن لحظه‌ای فولاد در داخل


تعداد بازدید : 337      ۹۶/۰۵/۱۲به گزارش سامانه آهن، درحالی‌که بازار فولاد داخل کشور به‌صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند و بیشتر مصنوعات آهنی کشور افزایش قیمت را تجربه می‌کنند، صادرات فولاد ایران با قیمت ارزان همچنان ادامه دارد و حتی ورق نورد گرم ایران مشمول قوانین آنتی دامپینگ اتحادیه اروپا شده است.
ایران به‌عنوان چهاردهمین تولیدکننده فولاد نقش مهمی در تأمین فولاد خاورمیانه بازی می‌کند و در برخی موارد محصولات خود را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند. این در حالی است که ایران یکی از واردکنندگان ورق نورد گرم است و سالانه بین 2 تا 3 میلیون تن ورق نورد گرم وارد می‌کند.
امیرحسین کاوه، عضو اتاق بازرگانی با انتقاد از وضعیت موجود و ارزان‌فروشی محصولات فولاد مبارکه در بازارهای اروپایی و آسیایی، اظهار داشت: شرکت فولاد مبارکه یکی از تأمین‌کنندگان اصلی شرکت‌های پایین‌دست کشور است و باید توجه اولیه خود را به بازار داخل معطوف کند، اما متأسفانه این شرکت مواد اولیه صادراتی خود را ظرف یک ماه تحویل می‌دهد، درحالی‌که زمان تحویل مواد اولیه در داخل کشور بیش از 3 ماه است.
کاه همچنین افزود: شرکت فولاد مبارکه از منابع انرژی ارزان کشوری استفاده می‌کند که نیازهای کشور را برآورده سازد و از وابستگی به واردات کمتر شود، اما محصولات این شرکت با قیمت بسیار کمتر در بازار اروپا عرضه می‌شوند و حتی در مورد ورق گرم این شرکت، مشمول قوانین آنتی دامپینگ شده است.
دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران به آمار قابل‌توجه و نگران‌کننده در بخش صادرات و واردات اشاره می‌کند و افزود: در سال 94 واردات ورق گرم فولادی ایران دو و نیم تا 3 میلیون تن بوده است، اما صادرات همین محصول در سال 94 حدود یک میلیون 800 هزار تن برآورد شده است. این آمار به نظر عجیب‌وغریب می‌رسد (واردات محصولی که خود صادرکننده آن هستیم!!! از طرفی شدیداً در بازار کمبود است!!!).
کاوه در مورد فشار سندیکا بر این شرکت نیز اظهارنظر کرد و افزود: با فشار سندیکا به شرکت فولاد مبارکه صادرات این محصول در سال جدید حدود 300 هزار تن کمتر شده است و در سال 95 تقریباً 1 میلیون و 500 هزار تن ورق گرم فولاد مبارکه صادر شده است.
این اظهارت و همچنین تحریم‌های آنتی دامپینگ اروپا در حالی است که بازار فولاد ایران به‌شدت تشنه ورق نورد گرم، میلگرد و تیرآهن است و بسیاری از تحلیلگران این کمبود را ناشی از تزریق قطره‌ای تولیدکنندگان بزرگ فولاد ایران می‌دانند. لازم به ذکر است که ورق نورد گرم فولاد مبارکه در ماه اخیر مشمول قوانین آنتی دامپینگ اتحادیه اروپا شده و به گزارش متال بولتن احتمال سخت‌تر شدن این قوانین نیز وجود دارد.
 
تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021