تأثیرپذیری صنعت فولاد ایران از بازارهای جهانی؛ نابسامانی قیمت‌ها
تأثیرپذیری صنعت فولاد ایران از بازارهای جهانی؛ نابسامانی قیمت‌ها

تأثیرپذیری صنعت فولاد ایران از بازارهای جهانی؛ نابسامانی قیمت‌ها


تعداد بازدید : 248      ۹۶/۰۵/۱۸به گزارش سامانه آهن، درحالی‌که کشور ایران نزدیک به 3 دهه است که صنعت فولاد خود را با قدرت پیش می‌برد و از این صنعت حیاتی بارها در برنامه توسعه خود نام برده است، اما همچنان قیمت فولاد این کشور و میزان فروش آن تابع قیمت‌های جهانی و عکس‌العمل‌های جهانی است و می‌توان ایران را یک کشور تأثیرپذیر در حوزه فولاد دانست.

در سال جدید میلادی و با روی کار آمدن دونالد ترامپ در ریاست جمهوری آمریکا، بازار فولاد و ارتباط کشورهای مختلف در این حوزه به‌شدت تحت تأثیر قرار گرفته است. ترامپ در اولین قدم خود اقدام به تعیین قوانین آنتی دامپینگ علیه فولاد کشور چین نمود و کشورهای اروپایی نیز در این قضیه وی را همراهی کردند.

به همین دلیل در ماه‌های بعد صنعت فولاد چین به دلیل کاهش صادرات، اقدام به کاهش تولید فولاد خود کرد و حتی برخی از کارخانه‌های ذوب آهن قدیمی خود را تعطیل کرد. این موضوع باعث شد که عرضه برخی محصولات مانند شمش فولادی در بازار کاهش یابد و قیمت این محصول در بازارهای جهانی افزایش محسوسی داشته باشد.

اما ایران نیز از این قافله عقب نماند و چون برخی از نیاز خود را وارد می‌کند، قیمت محصولات داخلی ایران نیز افزایش چشمگیری داشت. البته لازم به ذکر است که افزایش قیمت محصولات آهنی در ایران فقط تحت تأثیر قیمت جهانی فولاد نبوده است و برخی عوامل داخلی در این افزایش قیمت دخیل بوده‌اند.

یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت محصولاتی مانند میلگرد و تیرآهن به کمبود شمش در بازار و گرانی آن برمی‌گردد. اما برخی از تولیدکنندگان بزرگ آهن کشور نیز در اقدامی تأمل‌برانگیز عرضه خود را کاهش داده و بازار را نسبت به محصولات خود تشنه نگه داشته‌اند. این روند عرضه قطره‌چکانی صدای صاحبان صنایع پایین‌دست را درآورده و نسبت به این موضوع شدیداً اعتراض داشته‌اند.

اما یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت آهن، به تعیین تعرفه‌های واردات نسبتاً بالا ربط داده می‌شود. دولت در اقدامی جنجالی برای برخی از محصولات فولاد وارداتی تعرفه‌هایی تعیین کرد که بازرگانان تمایلی به واردات آنها نشان نمی‌دهند. این تعرفه‌های سنگین باعث کاهش محصول در بازار شده و تقاضا نسبت به عرضه پیشی گرفته است.

از طرفی به گزارش متال بولتن، محصولات صادراتی ایران مانند ورق نورد گرم فولاد مبارکه مشمول قوانین آنتی دامپینگ شده و کشورهای اتحادیه اروپا معتقدند فولاد ایران بسیار ارزان‌تر از مقدار معقول است و این می‌تواند برای تولیدکنندگان فولاد این اتحادیه خطرناک باشد.

همان‌طور که می‌بینید، صنعت فولاد ایران در بسیاری از بخش‌ها تأثیرپذیری بالایی از صنعت فولاد دنیا دارد. باوجوداینکه ایران چهاردهمین کشور تولیدکننده فولاد در دنیا محسوب می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های آهن اسفنجی است، اما تحت تأثیر بازار جهانی فولاد بوده و هم‌جهت با آن مسیر خود را تغییر می‌دهد.

منبع : www.eghtesadonline.com

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021