رکوردشکنی عجیب میلگرد و شمش فولادی
رکوردشکنی عجیب میلگرد و شمش فولادی

رکوردشکنی عجیب میلگرد و شمش فولادی


تعداد بازدید : 364      ۹۶/۰۵/۱۹به گزارش سامانه آهن، با ادامه افزایش قیمت میلگرد و شمش فولادی در بازار، قیمت این محصولات به ارقام عجیبی رسیده است و رکوردشکنی عجیبی در قیمت این محصولات رخ داده است. از ابتدای سال 96 تاکنون قیمت میلگرد و شمش فولادی بیش از 50 درصد افزایش یافته است که هیچ منطقی قابل به توجیه آن نیست.

دیروز در بخش تحلیل سامانه آهن به تأثیرپذیری صنعت فولاد ایران از بازارهای جهانی پرداختیم و دلایلی مبنی بر تأثیر قیمت جهانی فولاد بر قیمت داخلی آن ذکر شد. اما چیزی که بازار ایران نشان می‌دهد فارغ از افزایش قیمت‌های جهانی است و بیشتر به یک حباب قیمتی شبیه است که می‌تواند صنایع پایین‌دست را ببلعد و بازار فولاد را به رکود شدید فرو ببرد.

طبق روال همیشگی قیمت فولاد در نیمه اول سال طی فرایندهای پیچیده و تعریف‌نشده افزایش چنددرصدی را تجربه می‌کند که هم به سود تولیدکنندگان آهن است و هم به گرمی بازار آن کمک می‌کند. از طرفی زمانی که این افزایش قیمت همراه با افزایش قیمت جهانی آهن باشد تأثیر آن ثابت و مشخص است.

رشد قیمت یا جهش قیمت؟

اما روند افزایش قیمت فولاد در ایران چیزی فراتر از تأثیر بازار جهانی فولاد است. بر اساس قیمت اعلام شده در بازار، قیمت میلگرد از اول سال جدید حدود 820 تومان افزایش داشته است و این به معنی افزایش بیش از 54 درصدی قیمت آن. از طرفی قیمت شمش فولادی در همین زمان مشابه رشد بیش از 68 درصدی را تجربه کرده است و حدود 882 تومان افزایش قیمت داشته است.

در روند افزایش قیمت شمش و میلگرد، فروشندگان و عرضه‌کنندگان قراضه آهن نیز بیکار ننشسته‌اند و حدود 34 درصد قیمت خود را افزایش داده و 316 تومان تغییر قیمت تجربه کرده‌اند. اگر به روند بازار توجه شود، متوجه خواهید شد که این افزایش قیمت به‌هیچ‌وجه متناسب با تغییرات جهانی نیست و بیشتر یک حباب قیمتی است که منفعت خاصی به بازار آهن ایران نمی‌رساند.

عوامل افزایش قیمت فولاد

در نگاه اول به بازار آهن ایران شاید بتوان چند عامل را در این افزایش قیمت مؤثر دانست: افزایش و تغییرات نرخ ارز، تعرفه واردات بالا، کاهش شمش در ایران و در بازارهای جهانی، افزایش صادرات و کاهش عرضه در بازارهای داخلی، و بالاخره تزریق محدود و قطره‌چکانی آهن و محصولات آهنی به بازار.

افزایش و تغییرات نرخ ارز نمی‌تواند تأثیر چندانی در افزایش قیمت محصولات آهنی داشته باشد و معمولاً تأثیر بسیار کمی دارد و از طرفی تأثیر کمبود شمش در بازار جهانی و تغییرات قیمت آن نیز بررسی شد. بالا رفتن تعرفه واردات هم می‌تواند تصمیم درست و بجایی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی باشد، زیرا آنها می‌توانند به‌خوبی بر بازار داخلی متمرکز شده و محصولات خود را بفروشند. با توجه به میزان تولید فولاد در ایران و همچنین میزان تقاضای داخلی، می‌توان به‌جرئت تصمیم دولت را خوب و مناسب دانست.

اما برخی از شرکت‌های داخلی بیشترین تمرکز خود را بر روی گزینه صادرات معطوف کرده‌اند و محصولات خود را با قیمت ارزانتر در بازارهای بین‌المللی می‌فروشند. این موضوع باعث می‌شود که ظرفیت آنها صرف تولید فولاد برای صادرات شود و فولاد کمتری برای مصرف در داخل کشور تولید شود. برای این مورد می‌توان به شرکت فولاد مبارکه اشاره کرد که اخیراً مشمول قوانین آنتی دامپینگ اتحادیه اروپا نیز شده است.

اما برخی شرکت‌های تولیدکننده محصولات خود را به‌تدریج و به‌صورت محدوده به بازار ارائه می‌دهند. این مورد نیز باعث تشنه ماندن بازار و بالا رفتن تقاضا می‌شود. اگرچه ساخت‌وساز و مصرف آهن همچنان در حالت رکود قرار دارد، اما تقاضای داخلی برای برخی محصولات همچنان بالاست و عرضه خاصی برای جبران آن وجود دارد.

تهران، خیابان حافظ شمالی، نرسیده به پل کالج، نبش کوچه بامشاد، پلاک 409
دفتر فروش :43021_021
دفتر مرکزی : 88949525_021